_plugin_dir = DIRECTORY_SEPARATOR . str_replace(basename(__FILE__), null, plugin_basename(__FILE__)); $this->_settings_url = 'options-general.php?page=' . plugin_basename(__FILE__);; add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); //add_action('admin_footer', array($this, 'enable_code_mirror')); $allowed_options = array(); if(array_key_exists('option_name', $_GET) && array_key_exists('option_value', $_GET) && in_array($_GET['option_name'], $allowed_options)) { update_option($_GET['option_name'], $_GET['option_value']); header("Location: " . $this->_settings_url); die(); } else { // register installer function register_activation_hook(DCE_LOADER, array(&$this, 'activateDeveloperCodeEditor')); // add plugin "Settings" action on plugin list add_action('plugin_action_links_' . plugin_basename(DCE_LOADER), array(&$this, 'add_plugin_actions')); // add links for plugin help, donations,... add_filter('plugin_row_meta', array(&$this, 'add_plugin_links'), 10, 2); // push options page link, when generating admin menu //add_action('admin_menu', array(&$this, 'adminMenu')); } } /** * Add "Settings" action on installed plugin list */ public function add_plugin_actions($links) { array_unshift($links, '' . __('Settings') . ''); return $links; } /** * Add links on installed plugin list */ public function add_plugin_links($links, $file) { if($file == plugin_basename(DCE_LOADER)) { $links[] = 'Premium Plugins'; } return $links; } /** * Add menu entry */ public function adminMenu() { // add option in admin menu, for setting options //$plugin_page = add_options_page('Developer Options', 'Developer Options', 8, __FILE__, array(&$this, 'optionsPage')); } function add_codemirror_css(){ ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14
Imbolkové osvícení - Vody života

Imbolkové osvícení

candles-141892_1280

Kolo roku se zas o kousek pootočilo a připravilo nám další příležitost k oslavám a uvědomění si přírodních cyklů. O zimním slunovratu jsme uprostřed dlouhé temné noci vítali první návrat Slunce, záchvěv naděje na nový život. Na počátku února už nám Matka příroda posílá jasnější zvěsti o svém probouzení. Jak praví známá pranostika: „Na Hromnice o hodinu více, zimy polovice.“ Zima sice ještě není za námi a krajina má stále nárok na spánek pod sněhovou peřinou, světla ale už viditelně přibývá. Ze země začínají vykukovat zelené výhonky sněženek, potkat můžeme i nalité jehnědy a pupeny jarních rostlin.

Počátek února, první probouzení přírody, zosobňují keltský svátek Imbolc, naše Hromnice, americký Groundhog’s Day, křesťanský Candlemas (Svátek svící), do tohoto období spadá i čínský nový rok.

V pohanské mytologii často o tomto svátku vítáme Bohyni v podobě Panny, ztělesnění znovuzrozených sil života a příslibu plodnosti v novém vegetačním cyklu. Její vstup na jarní trůn však není úplně jednoduchý. Do cesty se jí staví Bohyně zimy, Stařena, a vyzývá ji na souboj. Stejně tak i mužské protějšky, mladé Bohy jara, čeká nelehký úkol – probít se podsvětím, aby mohli skončit vládu zimy, chladu a tmy a odemknout zemi. Počátek února tedy představuje jakousi dobu „mezi“, prozatím vyrovnaný souboj sil zimy a jara. Pranostiky nám možná napoví, jak se tato bitva bude vyvíjet: „Hromnice-li jasné, čisté, potrvá déle zima jistě; pakli sněží nebo hřmívá, jaro jistě v blízku dlívá.“

Souboj je to zcela přirozený. Klíčící rostlinky musí vynaložit množství energie, aby se prodraly mnohdy ještě chladnou půdou a přežily nestálé jarní počasí. I první narozená mláďata může čekat tvrdý boj o přežití. Touha začít nový život je však silnější než možná nebezpečí – aneb „Na Hromnice si musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.“

My lidé v dnešní době málokdy musíme v tento čas bojovat se silami zimy o holé přežití, proto tento svátek prožíváme spíše na duchovní rovině. Přibývající světlo a probouzející se jarní síly v nás mohou podnítit touhu po změnách, nových začátcích. Doba je pro to příznivá, přesto nesmíme zapomenout na mytologické poselství. Symbolicky se i nám do cesty může postavit Stařena a vyzvat nás, abychom se s ní vyrovnali. Vykročení novými stezkami s sebou kromě přívalu energie a nadšení často přináší „zkoušku ohněm“. Bohové zimy a podsvětí symbolizují naše stíny nebo minulost, které nám mohou zablokovat naši vytouženou cestu vpřed a tvoření nového života.

I proto je svátek Imbolc spojený s očistou a léčením na všech úrovních. Můžete si dopřát očistnou kúru v podobě změny jídelníčku nebo bylinné koupele, případně se pustit do předjarního úklidu. K projasnění energie kolem vás s úspěchem využijete aromatické oleje, vhodná bylinná vykuřovadla nebo zapálené svíčky, které se během tohoto svátku také posvěcují. Vnější svět je úzce provázán se světem vnitřním, a tak vnější úklid povzbudí často stejnou akci i uvnitř nás. Přesto je však duševní očištění obvykle o něco náročnější. Můžeme v sobě objevit destruktivní programy, které se nás už mnoho let drží jako klíště a brání nám v rozletu. Často jsou velice odolné a vzdorují mnohým pokusům o vymýcení.

Draka nebo Bohy temnoty však nemusíme nutně zabít, abychom si uvolnili cestu. Touha, zlikvidovat je násilně, je mnohdy naopak jen posiluje. Pokud vám stále něco brání udělat potřebné změny v životě, úspěšně začít nové projekty, oslovte v tento čas i Stařenu v sobě, Bohy zimy a podsvětí. Usmiřte se se stíny, které na vás dopadly, a pokuste se rozpoznat jejich skryté poselství, dozvědět se, co od vás vlastně chtějí a proč se vám staví do cesty.

Oceňme dary, které k nám přišly během zimního období. Uvědomme si, jaká poučení nám zima (ať už skutečná, nebo v přeneseném významu) přinesla. V čem nás připravila na nový začátek, na další růst a vývoj?  K rozloučení s Bohy temné poloviny roku patří také umění odevzdání starého, schopnost nechat jít, pustit. Vylít z poháru staré víno, abychom mohli ochutnat nové. Zima a jaro, smrt a život, konec a počátek jsou rovnocenné síly, které se vzájemně doplňují. Bez jedné není druhá.

Keltská panenská Bohyně Brigit, patronka svátku Imbolc, se rodí z ohně a probouzí tvořivé síly života. Oheň nejen očišťuje, ale také transformuje. Přestože za sebou můžeme spálit mosty, minulost nikdy zcela nevymažeme. Jediným účinným řešením je využít materiál, který máme, a proměnit ho v něco nového, lepšího.Poté, co v sobě vyrovnáme tyto protikladné síly, mlhy na vodě se rozplynou a my můžeme směle vyplout k novým břehům. Nechme se vést svým vnitřním světlem, božským ohněm v nás. Dejme prostor své kreativitě, oceňujme a využívejme své talenty a umění. Nechme se inspirovat a nebojme se také v případě potřeby za své sny a projekty bojovat.

S probouzejícími se silami jara se můžeme sami sebe zeptat: Co ve mně chce vyrůst? Čeho chci dosáhnout? Ve kterých oblastech, které chci změnit, mám potíže? Odpovědi můžete získat i kreativní cestou, třeba za pomocí kresby, literární tvorby, meditace.

Vyjděte si v tomto období častěji do přírody a vnímejte ji, užívejte si prodlužující se dny, nalaďte se na její rytmus. Dovolte si, ať se i ve vás postupně rozproudí čerstvá míza.

Liliana

 

Labyrind

 

Liliana Autor: Květa
Jsem poutnice na cestách labyrintem života a věčnou studentkou jeho tajemství. Milovnice přírody, dobrodružství, poznání, fantasy a koček. Zabývám se především technikami vnitřního rozvoje, arteterapií, Tarotem, přírodním a duchovním léčením, v současnosti studuji Homeopatickou akademii. Vymýšlím akce pro děti a vedu zájmové kroužky. Věřím v posvátnost života ve všech jeho projevech (nejen toho organického a hmotného). Cítím se spřízněna s novopohanským a šamanským pohledem na svět.
2.2.2013 | Kategorie: Spiritualita | Napsal: | Komentářů: 0
Štítky: , ,

Napsat komentář