Co se stalo s Popelkou po svatbě

Jan Bílý: Co se stalo s Popelkou po svatbě, dvanáct konstelací pohádek a mýtů pro pokročilé dospělé, vydalo Synergie Publishing SE, Praha 2012, 88 stran

Jeníček a Mařenka, Budulínek a liška, Jan Bílý a systemické konstelace. Prostě to patří dohromady. A pokud nevíte, co to ty systemické konstelace vlastně jsou, dovolte mi krátký úvod, který je zde k úplnému pochopení však nezbytně nutný.

Systemické konstelace považuji za vynikající diagnostickou metodu. Jde o to, že Klient představí Facilitátorovi svůj problém (např.: při sexu s partnerkou nám to skřípe a nevím, jak dál). Facilitátor je vedoucí celé konstelace. Ten rozhoduje o tom, jak se problém znázorní. Klient si pak na doporučení Facilitátora vybere z dalších přítomných lidi, kteří mají určitou roli. (V tomto příkladě třeba Klient, Partnerka, Klientův sex, Partnerčin sex.)

Klient si tedy vybere lidi do rolí a rozestaví je někam do prostoru. A to, jak daní lidé stojí, kam se koukají,  co cítí a jak se hýbají, je předmětem systemické konstelace.

Nutným předpokladem dobré konstelace pak je, že Facilitátor je školený terapeut a umí pomoci (nejen) Klientovi zvládnout náhlý příval emocí, který se může dostavit jenom tím, že po dlouhé době konečně uvidíte, co se vlastně děje.

Kniha o pohádkách jde ale o kousek dál. Na rozdíl od reálných problémů reálných lidí nechával Jan Bílý na svých k tomu určených sezeních vyprávět lidi pohádky a na základě toho stavěl konstelace. Kniha zachycuje dvanáct takových konstelací, obohacených o autorův vhled do situace.

Konstelační pravdy

Osobně jsem se několika konstelací zúčastnil. V největším počtu případů jsem byl přihlížející většina, kdy jsem stejně jako Klient sledoval to, co se děje při konstelaci. Několikrát jsem ztvárňoval v konstelaci jistou roli (naposledy jsem byl Smrtí). A jednou jsem byl v roli Klienta a hledal řešení pomocí systemické konstelace.

S touto zkušeností jsem si otevřel danou knihu a s napětím očekával, jak se Bílý zhostí popisu takových konstelací. Jak popíše emoce a jak vlastně zkusí vysvětlit, co se to v konstelaci dělo.

Ačkoliv konstelace uvedené v knize jsou ty pohádkové, tak sám autor v nich několikrát vnímá hlubší Klientův problém. A pokud ho tam nevnímá, tak kniha mi vyznívá tak, že v dané pohádce je skryta “hlubší pravda.”

Jednou je tou pravdou hluboké zranění žen, podruhé je to “jenom” příběh ztraceného malého kluka (E.T. Mimozemšťan)…

Možná je to stylistickým podáním, ale při čtení toho, co se na experimentálních konstelacích vynořilo z pohádky, se ve mně ozýval výslovný nesouhlas. Nemám osobně nic proti hledání “hlubších pravd” v pohádkách, ale vždy uvítám podání stylem fabulace. Nikdo totiž nevíme, co původní autor pohádky zamýšlel, když danou pohádku vyprávěl.

Zajímavé je, že i sám autor na svém blogu vysvětluje konstelační pravdy. A to velmi hezky. Možná bych se samotnou knihou neměl takový problém, kdyby daná stať byla napsána v rámci předmluvy.

Hloubka pohádek

Ačkoliv s náhledy do hloubky nesouhlasím, musím uznat, že mne mnohdy překvapily. A to v pozitivním slova smyslu. I když mi chybělo ujištění, že to ale tak vůbec nemusí být, tak výsledky experimentálních konstelací dávají tušit nezměrnou sílu v pohádce skrytou.

Navíc vítám autorem zvolené rozdělení pohádky. Nejprve vysvětlí, co se dělo, kdo kde stál a jak se cítil. A až nakonec přidává svůj náhled na situaci, případně své vlastní vysvětlení.

Díky tomu mohu v samotné provedené konstelaci hledat vlastní rozuzlení a případný hlubší význam pohádky. Síla příběhu pak na vás mnohdy vyloženě dýchne.

Komu knihu doporučit

On to podtext knihy sám o sobě napovídá – Kniha je určená pokročilým dospělým. A s tím naprosto souhlasím. Jestliže o konstelacích nevíte zcela nic, tak si na knihu „počkejte“ až poté, co do tajů konstelací nahlédnete alespoň trošinku.

Totéž platí pro ty, co by se třeba zajímali o významy pohádek z např. antropologického hlediska. Těm také nelze knihu dvakrát doporučit.

Kniha je určená všem těm, co se o konstelace zajímají trochu více a chtějí zkoumat „mytologické vnímání pravdy.“ A není to rozhodě oddechové čtení: Pokud si knihu koupíte, tak zjistíte, že i ty nejveselejší pohádky mohou mít v podstatě špatný konec. Tak buďte na to připraveni.

 Tasselhof 

 

Vody zivota Autor: Vody života

8.1.2013 | Kategorie: Recenze | Napsal: | Komentářů: 0
Štítky: , , ,

Napsat komentář