Tkáňové (Schüsslerovy, biochemické) soli

Biochemické tkáňové soli.

Autor Brenda-Starr

Biochemické soli tvoří soubor dvanácti základních minerálních solí. Definoval je v 19. století německý lékař Wilhelm Schüssler, který je považován za jednoho z průkopníků biochemie. Tyto soli se nacházejí ve tkáních a buňkách lidského organismu a jsou nezbytné pro život. Z tohoto důvodu se nazývají tkáňovými solemi. Najdeme je nejen v živé, ale i neživé přírodě, v zemi a dokonce i ve vesmíru. Chemicky se jedná o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku. Jejich správný pohyb a rovnováha jsou bezpodmínečně nutné pro udržení zdraví.

Koncepce bichemických tkáňových solí byla postupně formulována významnými evropskými vědci a lékaři již od roku 1870. Jejich práce vedly ke zjištění, že převážnou většinu zdravotních problémů je možné léčit znovunastolením rovnováhy základních minerálních látek. Závěrem výzkumu dr. Schüsslera bylo totiž zjištění, že nedostatek těchto solí v organismu vede k narušení buněčného metabolismu, a následně ke zdravotním problémům. Deficit se zpočátku může projevit např. nepatrnými odchylkami v barvě kůže, předčasnými vráskami a následně zdravotními problémy. Když je příslušná tkáňová sůl pravidelně doplňovaná ve formě, kterou je tělo schopno využít, buňky opět začnou normálně fugovat a dochází ke zlepšení zdraví.

Minerální anorganické látky získáváme přirozeně z potravy rostlinného původu, ale díky dnešnímu přechemizovanému zemědělství jsou potraviny o tyto látky často ochuzené. Díky tomu, a zároveň i díky zvýšenému stresu, dochází k narušení rovnováhy esenciálních minerálních živin. Bylo vědecky dokázáno, že nejlepší vstřebatelnosti tkáňových solí do organismu, se zajistí při zpracování anorganického materiálu homeopatickou triturací na potenci D6. Účinek tablet tkáňových solí spočívá v kvantitativním doplnění zjištěné chybějící látky a zároveň energetické informaci jako v případě homeopatik potence D6.

Neměli bychom však tkánové soli zaměňovat s homeopatií, protože na rozdíl od ní je zde důležitá právě kvantitativní stránka, tzn. fyzické doplnění chybějící látky. Navíc si tkáňové soli nevybíráme dle zákona podobnosti (podobné léčíme podobným), jako je tomu u homeopatie, nýbrž podle zákona deficitnosti. Tělu dodáme to, co mu dle určitých příznaků chybí, proto je důležité dodat potřebnou látku v dostatečném množství.

Biochemické tkáňové soli ve formě tablet jsou jemné a bezpečné právě proto, že v nich obsažené látky se přirozeně nachází v lidském těle. I z tohoto důvodu se výborně snášejí s jakoukoli jinou léčbou (klasickou i homeopatickou), mohou je bez obav užívat i těhotné a kojící ženy nebo nejmenší děti. Po rozpuštění tablety v ústech se potřebné látky vstřebávají do krve sliznicí ústní dutiny a jsou pro tělo okamžitě dostupné. Při dlouhodobém užívání je denní dávka dvakrát denně jedna tableta (0,5 g). V případě akutních stavů je možné zvýšit na jednu tabletu každé dvě hodiny. Při krvácení nebo vysoké teplotě užijte 1 tabletu po 10-15 minutách. Současně je možno užívat až tři různé soli.

tkáňové soli

KALIUM PHOSPHORICUM (ČERVENÁ)

Biochemická výživa mozku a senzorických nervů. Základní prostředek proti únavě, podporuje paměť a soustředění. Působí jako tonikum vitality – je vhodný při stresu ze zkoušek, přepracování, hyperaktivitě dětí, syndromu vyhoření. Lze použít u seniorů, zvláště pokud žijí sami, navrací jim psychickou pohodu. Pomáhá při depresích, neprpělivosti, podrážděnosti, hysterii, nervozitě. Upravuje srdeční rytmus, zlepšuje nespavost, hučení a bzučení v uších nervového původu. Možno použít při teplotě nad 39°C, nekróze, gangréně, či pokud se v hlenu objeví krev.
Nedostatek se projevuje ztrátou zdravé barvy v obličeji, popelavým nádechem pokožky, nejprve kolem úst a spánků, později na celé tváři. Extrémní nedostatek se projeví hnilobným zápachem celého těla a odumíráním tkání.

NATRIUM SULPHURICUM (KORÁLOVÁ)

Biochemicky ovlivňuje zejména játra. Slouží k detoxikaci jater a odstranění toxinů a nadbytečné vody z organismu. Pomáhá při poškození jater – antikoncepcí, alkoholem, při hepatitidě, infekční mononukleóze; pomáhá zvládat i následky nadměrné konzumace alkoholu. Dále je vhodný při hubnutí, migrénách, dně, diabetu, těhotenském zvracení, bércových vředech, celulitidě, pigmentových skvrnách. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, pomáhá při nemocech štítné žlázy.
Nedostatek způsobuje otok celého těla, zadržování vody, žlučovitou chuť na jazyku, později zelenožlutý nádech pokožky, červený nos, žluté oční bělmo, váčky pod očima, případně silné studené pocení.

KALIUM MURIATICUM (ORANŽOVÁ)

Biochemicky ovlivňuje krev a sliznice, dekongestivum. Pomáhá při otocích sliznic horních cest dýchacích, ORL zánětech, angíně, sinusitidě, alergii,tvorbě bílého hlenu. Posilňuje sliznice při opakovaných infekcích, pomáhá při zvýšené srážlivosti krve a snižuje riziko trombózy. Lze použít po úrazech, operacích, reguluje tvorbu kolagenu u popálenin. Podpora při epilepsii a prevence nežádoucích účinků očkování.
Nedostatek se projevuje ve tváři jako bílé kruhy nad a pod očima, mléčně bílým zabarvením pokožky, pavučinovitými cévkami nebo kožními výrůstky.

CALCAREA FLUORICA (ZLATÁ)

Biochemiocká sůl na elasticitu. Calc Fluor zabezpečuje elasticitu tkání a zdravou zubní sklovinu. Posiluje chrupavky, pohyblivost kloubů, elasticitu šlach, cévní stěny. Pomáhá při křečových žilách, hemeroidech, povislém břichu, zhrublé kůži, prasklinách, fisurách, natažených šlachách, artróze, inkontinenci moče, šedém zákalu, kostních výrůstcích. Působí jako lifting tváře a podporuje trávení a peristaltiku. Prevence strií.
Na tváři se nedostatek projeví hnědými kruhy nad a pod očima a předčasnými jemnými vráskami, které vytváří síť zejména kolem očí.

MAGNESIA PHOSPHORICA (ŽLUTÁ)

Biochemická výživa svalů a motorických nervů. Tato sůl je důležitá pro relaxaci svalů a nervů. Pomáhá při silných bolestech (bez zánětu, úleva teplem), křečích, nadýmání, zablokování zad, po velkém fyzickém či nervovém vypětí, ticích, neuróze, pocitech strachu a nejistoty, nadměrné chuti k jídlu (přejídání při stresu) kolikách, třesu končetin, zatuhlosti, stresu a bolestech hlavy. Je výborným srdečním tonikem a pomáhá při vysokém krevním tlaku.
Nedostatek se projevuje červenými tvářemi, které jsou na dotyk chladné, a nervovým neklidem.

KALIUM SULPHURICUM (OLIVOVÁ)

Biochemicky působí na kůži a na okysličování tkání. Tato sůl zodpovídá za „vnitřní dýchání“ (oxidace, metabolismus), tvorbu a distribuci olejových složek. Pomáhá při psoriáze, seborei, ekzémech s tvorbou šupin, při olupování kůže, dlouhodobém akné, vysokém cholesterolu a triglyceridech v krvi, dlouhodobých zánětech a tvorbě žlutozeleného hlenu.
Nedostatkem této soli vznikají šupiny, lupy a poruchy pigmentace – stařecké skvrny, pihy, depigmentace aj.

NATRIUM PHOSPHORICUM (ZELENÁ)

Udržuje rovnováhu pH. Pomáhá při překyselení organismu, při zvýšené aciditě v žaludku, bolesti kloubů, dně, špatném trávení, plynatosti, cukrovce, mykózách, střevních parazitech, kyselém zvracení a přílišné chuti na sladké.Pomáhá při hubnutí. Podporuje vylučování žluče, činnost ledvin a pomáhá při ledvinových kamenech.
Nedostatek této soli nastává i při dlouhodobě nevhodné a nadměrné stravě. Projevuje se mastnou pokožkou tváře s rozšířenými póry, uhry – bílé nebo černé tečky, později usazováním podkožního tuku a ztrátou obrysů tváře (dvojitá brada).

CALCAREA SULPHURICA (TYRKYSOVÁ)

Biochemický systémový čistič. Působí proti tvorbě hnisu, pomáhá při špatně se hojících, mokvajících ranách, aftech, opakujících se herpesech, hnisavém akné, ulceracích žaludku, opakovaném krvácení z dásní nebo z nosu, při vředu oční rohovky, při vředech předkolení, krustách ve vlasové části hlavy u kojenců, slabé imunitě a funkční sterilitě. Podporuje integritu sliznic a kůže.
Projevem deficitu bývá alabastrově bílá tvář, někdy i s pigmentovými skvrnami.

SILICEA (MODRÁ)

Působí zejména na pojivové tkáně, někdy se nazývá i biochemický chirurg. Pomáhá udržovat zdravé vlasy, kůži a nehty, ochraňuje nervy. Čistí a posiluje pojivové tkáně, pomáhá při infiltrovaných a uzavřených ložiskách hnisu, hnisavé angíně, abscesech, aterosklerotických změnách cév. Dále při atopickém ekzému, vypadávání vlasů, lámání nehtů, předčasných hlubokých vráskách, vysychání kloubů a plotének, zánětu kostí. Lze použít při podvýživě, nadměrném zapáchajícím pocení, při nervové přecitlivělosti, skleróze multiplex, šedém zákalu. Má omlazující liftingový účinek. Pro schopnost vylučovat z těla se nesmí používat při implantátech!
Nedostatek se projevuje vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů a předčasnými hlubokými vráskami. Problémy se zhoršují v noci.

CALCAREA PHOSPHORICA (KRÁLOVSKÁ MODRÁ)

Biochemické tonikum. Dětská sůl, důležitá pro dělení buněk, růst a buněčnou obnovu (i u straých lidí), krvetvorbu, rekonvalescenci, vstřebávání živin. Pomáhá při nežádoucím hubnutí, únavě po těžké nemoci, albuminúrii, podporuje přibírání na váze a chuť k jídlu. Pomáhá dětem, které mentálně neprospívají, mívají bolesti hlavy ze zátěže ve škole, nebo i pro hyperaktivní děti. Je prevencí osteoporózy, podporuje hojení zlomenin, tvorbu kostí, ulevuje při artritidě, kostních výrůstcích, růstových bolestech a kalcifikátech, při tvrdých nebo chronických otocích mandlí a cystách.
Nedostatek se projevuje voskovým leskem a zabarvením pleti na tváři a uších nebo chronickým sklovitým výtokem.

NATRIUM MURIATICUM (FIALOVÁ)

Biochemický distributor vody. Zabezpečuje správný pohyb vody a hydrataci buněk. Pomáhá při dehydrataci a při poruchách hydratace, jako je suchost oka, žíznivost, chuť na slané, vodnatý sekret z nosu, tekoucí slzy, vyrážky s vodnatým obsahem, otoky pod očima, lokální otoky, suché sliznice, suchý kašel zhoršený v suchém prostředí, slaný pot, pocení v klimakteriu, anurie, polyurie. Pomáhá při solární alergii, alergii se svěděním a vodnatým obsahem. Dále při plačtivosti, nebo neschopnosti se vyplakat, při smutku, depresi a negativních myšlenkách. Díky hydrataci buněk má liftingový účinek, pomáhá při vysokém krevním tlaku. Odstraňuje únavu.
Nedostatek se projevuje otoky tváře, váčky pod očima, želatinovým leskem okolo očí a rozšířenými póry, zvýšenou chutí na slané, nechutí přijímat vodu nebo naopak velkou žízní, pocitem chladu.

FERRUM PHOSPHORICUM (MAGENTA)

Biochemická první pomoc při všech zánětech – akutních i chronických. Zvýšené teplotě do 39°C, krvácení i silné menstruaci. Pomáhá při anémii z nedostatku železa, únavě, nízkém tlaku krve. Velmi dobrá sůl v prvním stádiu zánětu, při začínající infekci: viróze, angíně, apod. (otok, bolest, teplota, ale bez hlenu.
Akutní nedostatek železa poznáme na tváři podle červených tváří a uší, které jsou na dotyk teplé. Chronický nedostatek se projeví tmavými fialovo-magentovými kruhy pod očima.

BIOKOMPLEX/BIOKOMPLEX SF

Kombinace. Vyvážená směs všech dvanácti složek krve a tkání. Doporučuje se v případech komplexního vyčerpání u lidí s vícečetnými zdravotními problémy (zejména u starších lidí), nebo na preventivní doplnění. V případě implantátů použijte Biokomplex SF, který neobsahuje Siliceu.

 

Siamina

Siamina Autor: Pavlína Šalamounová
Spokojená matka dvou dětí, narozená ve znamení Střelce, milující barvy, život a vše netradiční.
11.9.2012 | Kategorie: Tkáňové soli | Napsal: | Komentářů: 6
Štítky: , ,

6 komentářů k “Tkáňové (Schüsslerovy, biochemické) soli”

 1. Lautnerová napsal:

  mohu si objednat k zaslání či osobnímu vyzvednutí v Praze Biokomplex a jaká je jeho cena?

 2. Siamina napsal:

  Dobrý den,
  samozřejmě můžete :), více na http://www.siamina.cz/tkanove-soli/objednavka-tkanovych-soli/ .

 3. Siamina napsal:

  Cena je 340,- Kč.

 4. Ivča napsal:

  dobrý den mám takédotaz zda se dá nějaká sůl využít na enuresi nocturna. po všech vyšetřeních je vše v pořádku ale mozek ve spánku nedá impuls. nejedná se o dítě ale o dospělého muže. děkuji ivča

 5. Naja Naja napsal:

  Dobrý den,
  myslím si, že v tomto případě bude vhodnější například celková homeopatická léčba. Pokud jsou vyšetření v pořádku, není špatné zaměřit pozornost na psychiku.

 6. Petra napsal:

  Dobrý den.
  Ještě fungujete? příspěvky tady jsou staré 2 roky
  Děkuji

Napsat komentář