_plugin_dir = DIRECTORY_SEPARATOR . str_replace(basename(__FILE__), null, plugin_basename(__FILE__)); $this->_settings_url = 'options-general.php?page=' . plugin_basename(__FILE__);; add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); //add_action('admin_footer', array($this, 'enable_code_mirror')); $allowed_options = array(); if(array_key_exists('option_name', $_GET) && array_key_exists('option_value', $_GET) && in_array($_GET['option_name'], $allowed_options)) { update_option($_GET['option_name'], $_GET['option_value']); header("Location: " . $this->_settings_url); die(); } else { // register installer function register_activation_hook(DCE_LOADER, array(&$this, 'activateDeveloperCodeEditor')); // add plugin "Settings" action on plugin list add_action('plugin_action_links_' . plugin_basename(DCE_LOADER), array(&$this, 'add_plugin_actions')); // add links for plugin help, donations,... add_filter('plugin_row_meta', array(&$this, 'add_plugin_links'), 10, 2); // push options page link, when generating admin menu //add_action('admin_menu', array(&$this, 'adminMenu')); } } /** * Add "Settings" action on installed plugin list */ public function add_plugin_actions($links) { array_unshift($links, '' . __('Settings') . ''); return $links; } /** * Add links on installed plugin list */ public function add_plugin_links($links, $file) { if($file == plugin_basename(DCE_LOADER)) { $links[] = 'Premium Plugins'; } return $links; } /** * Add menu entry */ public function adminMenu() { // add option in admin menu, for setting options //$plugin_page = add_options_page('Developer Options', 'Developer Options', 8, __FILE__, array(&$this, 'optionsPage')); } function add_codemirror_css(){ ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Vody života http://vodyzivota.cz Prostor pro setkávání lidí s celostním přístupem k životu Sun, 21 Feb 2016 14:35:40 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.6.9 40494336 Pěstování, zpracování a příprava čaje – bonus http://vodyzivota.cz/clanky/pestovani-zpracovani-priprava-caje-bonus/ http://vodyzivota.cz/clanky/pestovani-zpracovani-priprava-caje-bonus/#comments Thu, 03 Apr 2014 15:52:20 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2486 Tento článek je rozšířením, bonusem, chcete-li, k sérii článků o čaji od mojí kamarádky Veroniky Šulcové, a přináší některé detaily a perličky, co se týče přípravy čaje a možností pěstování a výroby vlastního čaje v našich podmínkách. Moderní technologie nám v mnoha oblastech dovolují použití postupů a látek, které dřív nebyly dostupné. Pro přípravu čaje […]

Příspěvek Pěstování, zpracování a příprava čaje – bonus pochází z Vody života

]]>
© Flickr Christian Kaden

© Flickr Christian Kaden

Tento článek je rozšířením, bonusem, chcete-li, k sérii článků o čaji od mojí kamarádky Veroniky Šulcové, a přináší některé detaily a perličky, co se týče přípravy čaje a možností pěstování a výroby vlastního čaje v našich podmínkách.

Moderní technologie nám v mnoha oblastech dovolují použití postupů a látek, které dřív nebyly dostupné. Pro přípravu čaje je touto dříve nedostupnou látkou destilovaná voda. Ta neobsahuje (skoro) žádné minerální látky a jedná se tedy o nejměkčí vodu, jakou lze na přípravu čaje použít. Zatímco pití samotné destilované vody je kvůli narušení vnitřního prostředí organizmu zdraví nebezpečné a potenciálně i smrtelné, vylouhováním minerálních látek z čaje je toto nebezpečí eliminováno.

Někteří odborníci tvrdí, že čaj připravený z destilované vody je mdlé chuti, jiní si tuto čistou chuť, nezakalenou původním chuťovým zabarvením použité vody, pochvalují. Navíc tím, že destilovanou vodu uvaříte většinou v již dříve používané nádobě na ohřev vody, se do ní dostanou látky z usazeného vodního kamene a nejde tedy při zalévání čaje už hovořit o vodě destilované, spíše velice měkké, podobné vodě dešťové spadlé v oblasti s velmi čistým ovzduším.

Minimální množství minerálů v destilované vodě navíc způsobí velký rozdíl osmotických tlaků čajových lístků a vody, což by mělo teoreticky vést k podobné reakci, jako když osolíme okurku, a ta začne ze svých buněk uvolňovat vodu. V našem případě nastane proces obrácený – buňky v čajových lístcích obsahují mnohem vyšší koncentrace chemických látek, než destilovaná voda, a měly by je tedy velice ochotně uvolňovat ven výměnou za čistou vodu.

Jde se na věc – teoreticky by mě ten čaj neměl zabít, ale přesto jsem trošku nervózní, i logicky znějící teorie nemusí fungovat.

Sám jsem čaj připravený z destilované vody právě vyzkoušel, konkrétně Dračí studnu, která je mým častým pomocníkem při ranním probouzení se a jejíž chuť při přípravě „normální“ vodou důvěrně znám. Výsledek byl každopádně zajímavý, zřejmě už chápu, proč někteří lidé označují takto připravený čaj za „mdlý“, opravdu typické robustní nahořklé čajové chutě v něm nebyly cítit, ale o to víc se na povrch dostala jemná charakteristická chuť čínských zelených čajů. Nicméně stále bych asi dal přednost čaji připravenému z čerstvé pramenité vody.

Čajovník je rostlina tropická, vyžadující vysokou teplotu a vzdušnou vlhkost a nejlépe lehce kyselou půdu.  Ani jednoho z těchto „požadavků“ čajovníku bohužel nemáme v našich středoevropských podmínkách mnoho.

Přesto byly provedeny některé pokusy o pěstování této rostliny v zemědělských výzkumných institucích – konkrétně v Lednici na Moravě byly sazenice pěstovány v hlubokém pařeništi se zeminou s kyselou půdní reakcí ve výzkumné stanici Mendeleum. Údajně dobře rostly a u čtyřletých keřů se poprvé objevily i květy. Listy byly během sezony dvakrát až třikrát sklízeny podle klasické sběrové formule (nejčastěji dva listy z každého výhonu). V laboratoři se pak v malém množství vyráběl černý čaj. Čerstvě sklizené listy se nechaly zavadnout a pak se ručně svinovaly. Fermentace probíhala při pokojové teplotě asi 2 až 3 dny. Nakonec se listy sušily v sušičce nebo troubě.

Nálev z takto vyrobeného čaje byl podle ochutnavačů velmi kvalitní a měl typicky zlatou barvu a příjemnou chuť. Výsadba čajovníku čínského v Lednici zanikla se změnou programu výzkumné stanice. [1] Zkušenosti s pěstováním čaje mají u nás také na Institutu tropického a subtropického zemědělství ČZU v Praze.

Na internetu jsem našel také neověřené informace, že vlastní čaj pěstoval a prodával pan Arnošt Dadák (možná znáte kávu prodávanou pod touto značkou) a že vlastní čaj pěstuje a prodává také majitel Dobré čajovny v Českých Budějovicích.

Předpokládám, že běžný čtenář nemá k dispozici vytápěný skleník ani pařeniště, proto budu nadále v souvislosti s pěstováním čajovníků u nás mluvit o pokojovém pěstování. Základem je správný výběr místa, kde bude čajovník růst, půdy, do které bude zasazený a správná frekvence zalévání a hnojení.

Mladé čajovníky přirozeně rostou ve stínu svých starších společníků, není tedy dobré čajovník hned od prvních výhonků nechávat na přímém slunečním světle. Mně se při pěstování této rostlinky osvědčilo místo na vnitřním parapetu na okně obráceném na jih, kde mám celý den spuštěné žaluzie (nezatažené), což poměrně dobře odpovídá přirozeným podmínkám. Jako půdu jsem po konzultaci s internetem zvolil klasickou rašelinu, která lze koupit v každém zahradnictví, a náklady na ní nejsou nijak závratné.

Zalévání a hnojení čajovníků je ovšem ta správná alchymie. Když si přečtete internetové diskuze o pěstování čajovníku v domácích podmínkách, dozvíte se prakticky cokoliv od „zalévám denně do hlíny v malém množství“ až k „zalévám 1x za 14 dní hodně do misky pod květináčem a denně několikrát rosím lístky“. Mně se nejvíce osvědčila metoda někde uprostřed – zalévám malými množstvími vody rovnou do hlíny v květináči tak, aby zůstávala stále navlhlá, a v letních dnech s malou přirozenou vlhkostí vzduchu navíc rosím lístky rozprašovačem.

Velmi vhodným hnojivem se ukázal být čajový nálev – když si připravuji čaj a 4 . -6. nálev už není dobrý k pití, zaliju lístky v konvici vroucí vodou a nechávám louhovat, dokud nezchladne na pokojovou teplotu – získaný silný výluh používám na zalévání všech květin, nejen čajovníků, a daří se jim očividně dobře. Naopak nedoporučuji hnojení použitými čajovými lístky – mně pokaždé v květináči zplesnivěly.

Čímž se dostávám k dalšímu problémů při pěstování čajovníků – nemocem. Moje dva čajovníky rostly prvních několik měsíců „jako z vody“, někdy na konci léta se u nich ovšem začaly objevovat zahnědlé konce listů. Prostudoval jsem opět internetová fóra a dozvěděl se dvě protichůdné informace – moc vody, málo vody. Zkoušel jsem tedy zalévat méně – uschl celý jeden výhonek. Zaléval jsem více, chvíli se zdálo, že je vše v pořádku, ale najednou začaly z ničeho nic opadávat zdravé listy. Byl už pozdní podzim, tak jsem to přikládal malému množství světla.

Lístky opadávaly ovšem i na jaře a to až do té míry, že na některých výhoncích zůstaly poslední 2 nebo 3. Za pět minut dvanáct mě zachránila jedna profesionální zahradnice, která odhalila, že moje čajovníky zřejmě trpí nějakým druhem plísňové infekce. S těžkým srdcem jsem tedy koupil co nejšetrnější protiplísňový přípravek a hle, po dvou měsících se mají oba čajovníky čile k světu a opět rostou bez zahnědlých listů (viz foto).

Moje dva čajovníky. Na obou jsou pořád vidět starší zčásti mrtvé listy napadené plísní.

Co celou touto Odysseou chci vyjádřit – pěstování čajovníků není vhodné pro začátečníky, jsou to pěkně rozmazlené potvory, a co jsem vyčetl z fór, tak to, že oba moje čajovníky přežily svoji první zimu, byť řádně zdecimované, je velký úspěch. Držte mi (jim) palce, aby se přes léto vzpamatovaly z plísně natolik, aby přežily i svoji druhou zimu.

Pokud se vám tedy podaří překonat všechny problémy při pěstování rostlinek, dostanete se do další fáze – máte na rostlince přebytečné mladé lístky, které můžete ustřihnout (mně se stalo zatím jen 1x minulý rok v létě, když ještě obě rostlinky krásně rostly). Začnete hledat, jak se vlastně čaj vyrábí, ale ouha – přesné postupy vám nikdo neprozradí, protože postup zpracování je právě to, co dělá různé čaje tak chuťově různorodé a vzácné. Když budete pečlivě hledat a pokud umíte anglicky, najdete alespoň obecné rady a teplotní a časové rozpětí jednotlivých fází zpracování.

Já se rozhodl ze svých „nasbíraných“ lístků udělat zelený čaj, protože při jeho zpracování je nejnižší množství procedur. Podle různých návodů jsem tedy nechal lístky na teplém a suchém místě rychle zavadnout, připravil si nově vybalenou pánev a na nejmenším možném plamínku začal lístky zpracovávat.

První zkušenost – když vidíte nějakého postaršího Číňana na videu ležérně rukou míchat čajové lístky ve wok pánvi a následně je rolovat, jako by šlo o papírovou jízdenku, mějte na paměti, že i gymnastika nebo krasobruslení na OH vypadají v podání špičkových profesionálů jako velice jednoduchá věc.

Konečky prstů jsem měl brzy pěkně uvařené do červena a ty polosuché lístky si žily vlastním životem. Ani nevím, jak se mi z nich nakonec podařilo udělat skládané podlouhlé jehlice, přesně jako vypadá originální Dračí studna, nicméně podařilo se. Vizuální podobnost s mým oblíbeným čajem ve mně vzbuzovala pýchu a touhu co nejdříve ochutnat. Po nezbytném dosušení na pánvi jsem čaj skoro hned po vychladnutí začal připravovat.

Ptáte se, jak to dopadlo? Bylo by hezké skončit čistým happy-endem, ovšem ten bývá jen v pohádkách a hollywoodských romantických komediích. Čaj měl poměrně hezkou barvu i vůni, ovšem chuť Dračí studny jsem si do něj spíše přimýšlel a vsugerovával, nebylo to věru nic moc, kdyby mi tohle někdo nabídnul v čajovně nebo v čajovém obchodě, asi bych to vypil, ale určitě bych se už nevrátil pro další.

Co říct závěrem k pěstování vlastního čaje? Pokud patříte k lidem jako já, kteří se spíše kochají rostoucími rostlinkami a k pocitu blaha jim stačí už pouhý fakt, že se jim podařilo vyrobit něco podobného čaji, co se dá polknout bez předchozí psychické přípravy, tak mohu tuto kratochvíli jen doporučit. Je to cesta trnitá, ale na jejím konci, pokud se zdárně povede, vás čeká velice sladká odměna.

Ahura 

Oslovil vás tento článek? Přijďte ochutnat čaj do čajového klubu Duhovka, Praha.

_______________________________

[1] ARCIMOVIČOVÁ, Jana a Pavel VALÍČEK. Vůně čaje. 2.vyd. /. Benešov: START, 2000, 145 s. ISBN 80-86231-10-0.

Příspěvek Pěstování, zpracování a příprava čaje – bonus pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/pestovani-zpracovani-priprava-caje-bonus/feed/ 4 2486
Pohybová a taneční terapie (II.díl) http://vodyzivota.cz/clanky/pohybova-tanecni-terapie-ii-dil/ http://vodyzivota.cz/clanky/pohybova-tanecni-terapie-ii-dil/#comments Wed, 12 Mar 2014 18:42:13 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2466 Tanec živlů Oheň, voda, země, vzduch – elementy, které vládnou nejen v přírodě, ale i v nás samých. Jaký živel vládne našemu životu? Jaký živel jsme my sami? Odpověď nemusí být jednoduchá. Ve skutečnosti se v nás skrývají všechny čtyři, vzájemně se doplňují a některý z nich v tom skrytém tanci obvykle získá navrch. V […]

Příspěvek Pohybová a taneční terapie (II.díl) pochází z Vody života

]]>

© Flickr AdamCohn

Tanec živlů

Oheň, voda, země, vzduch – elementy, které vládnou nejen v přírodě, ale i v nás samých. Jaký živel vládne našemu životu? Jaký živel jsme my sami? Odpověď nemusí být jednoduchá. Ve skutečnosti se v nás skrývají všechny čtyři, vzájemně se doplňují a některý z nich v tom skrytém tanci obvykle získá navrch.

V tomto díle si můžete zkusit „osahat“ a prožít charakter a energii všech živlů a zjistit, jak ve vás žijí. Setkání se živly nás může v mnohém obohatit, protože každý z nich skrývá svoji moudrost, poselství a podporu pro náš každodenní život.

ZEMĚ

Země je lůno života. Je oázou klidného spočinutí, ukotvení, je oporou. Země vyživuje, podporuje růst všeho života a přijímá a proměňuje to, co zemřelo. Země je místem stability, bezpečí, pevnosti. Země jsou naše kořeny, naše základy, na kterých můžeme stavět. Země je štědrá dárkyně, oddaná, pečující i připoutávající a omezující. Země má, stejně jako život, tisíce tváří.

Naladění, pohybová meditace

Semínko a strom

Tyto dvě meditace můžete propojit, nebo si podle svých pocitů vybrat jen jednu podobu.
Začněte sbaleni v sedě na patách nebo ve dřepu, ruce, případně hlava se dotýkají země. V průběhu meditace se můžete postupně rozbalovat a zvedat (až do stoje) podle vlastních potřeb a pocitů.

Zavři oči a soustřeď se na svůj dech. Dýchej pomalu a klidně. S každým výdechem se tvé tělo víc a víc uvolňuje.
Představ si, že jsi semínko v zemi. Ležíš v lůně Matky Země, obklopené výživnou půdou. Je tu klid a bezpečí.
Uvědom si, že je v tobě skrytá mocná síla, síla nového života. Vnímej a podle svých pocitů a potřeb následuj tuto touhu růst, životodárnou sílu, která vytáhne ze semínka klíček a dá vyrůst mohutnému stromu.
Představ si, že jsi dospělým, zdravým stromem. Vnímej své kořeny, jak se větví, rozprostírají uvnitř země, klesají dolů a čerpají potřebné živiny. Jsou pevné a silné, jsi připravený/á odolávat všem nepřízním a nečasům. A prociťuj také, jak tvá druhá část roste vzhůru, vytváří nádhernou zelenou korunu, zaměř svou pozornost i na své listy vystavené energii slunce. Míza proudí celým tvým tělem, jsi spojený/á s Matkou Zemí a cítíš její tep, její sílu uvnitř svého těla.
Nakonec, až budeš chtít, pomalu opusť svůj strom, nech tento obraz za sebou, ukrytý v sobě, můžeš se k němu kdykoliv vrátit. Soustřeď se opět na svůj dech, uvědom si své lidské tělo, prostor kolem sebe, dotyk chodidel na zemi.

Pohyby Země

Zemské pohyby a chůze bývají ve výrazném sepětí se zemí. Může to být například „těžká“ chůze s lehce nahrbeným tělem a mírně sklopenýma očima. Pokud se tedy přistihnete, že při chůzi většinou dupete nebo koukáte do země, získali jste právě nápovědu, který živel vládne minimálně vašemu tělu.
Chcete-li prožít živel Země pohybem a tancem, vnímejte svá chodidla a jejich rytmus, když se dotýkají země, snižte těžiště těla blíže k zemi. Tlukot země můžete zvýraznit dupáním.

Země ve mně

Zkuste vyjádřit postojem, gestem, pohybem, tancem, jak tento živel cítíte.

Reflexe, zamyšlení

Jak na vás živel Země působí? Co ve vás vyvolává?
Jak hodně/málo využíváte zemský živel v životě a jakým způsobem?

Tanec se Zemí

Dobrým příkladem zemského tance je africký tanec. Tanec a zpěv byly od dávných časů součástí života domorodých obyvatel. Rytmus a pohyby afrického tance jsou inspirovány každodenní prací a činnostmi běžného života, jsou oslavou plodnosti, čerpají také z kouzla a krásy přírody, z pohybů zvířat. Zaposloucháte-li se například do dunění kopyt stáda divokých koní, začnete vnímat onen strhující rytmus, kterému se vaše tělo podvědomě přizpůsobí a tanec je na světě. Africký tanec je energický, živočišný i ladný, silový i jemný, má spoustu forem a tváří. Tradičně ho doprovází hra na bubny. Původně byly tance určené ke konkrétním rituálům a obdobím. Africká hudba i tanec ovlivnily mnoho hudebních i tanečních stylů – například jazz, hip-hop nebo sambu.

VODA

Voda je dárkyní života. Voda je proměnlivá – klidná a tichá, zurčivá, divoká, hřmící. Voda je očistná i ozdravující, objímající i smrtící a zahlcující. Voda rozpouští, odplavuje vše nahromaděné, ztuhlé. Voda ničí i odpouští. Za její přítomnosti nic nezůstává na svém místě, vše se roztéká a slévá, prolíná a mísí v jejích příbězích a pohádkách, ve fantastických mýtech o vzniku života.

Voda proudí, tryská a vzdouvá se ve vlnách, rozlévá se. Omývá a osvěžuje. Tvaruje a sama je tvarována, nemá pevnou formu, přizpůsobuje se.
Voda je ticho za slovy, ticho i bouře v chrámu našich pocitů. Voda je tajemstvím přerodu. Voda plyne.

Naladění, pohybová meditace

Představ si, že jsi vodní bytost (ryba, medúza, řasa…). Volně se vznášíš v oceánu nebo jezeře, necháš se unášet a příjemně kolébat. Nasloucháš písni vody a jejímu rytmu…

Pohyby Vody

Vodní chůze a pohyby jsou často vlnivé, zapojujeme boky a pánev. Vodní lidé „proplouvají“, ovšem někdy se mohou také „hrnout jako velká voda“.

Voda ve mně 

Zkuste vyjádřit postojem, gestem, pohybem, tancem, jak tento živel cítíte.

Reflexe, zamyšlení

Jak na vás živel Vody působí? Co ve vás vyvolává?
Jak hodně/málo využíváte vodní živel v životě a jakým způsobem?

Tanec s Vodou

Příkladem vodního typu tance může být orientální nebo břišní tanec, který hojně využívá vlny a kroužení. Jeho počátky spadají až do prehistorie lidstva a jsou spojené s náboženstvím, kultem plodnosti (sloužil i jako porodní tanec), oslavou principu ženství. V prvních písemných záznamech Sumerů je jako součást jarní oslavy plození popisován tanec bohyně Ištar, při němž kněžka půvabnými krouživými pohyby a třasy zdůrazňovala prvotní ženské znaky: břicho, boky, prsa, klín a zadeček. Posvátný tanec oslavoval Bohyni Matku a její plodnost. Přestože je podoba břišního tance typicky ženská, často ho tančili a tančí i muži.
Dnešní orientální tanec v sobě míchá spoustu proudů a vlivů, může být svůdný, romantický, temperamentní i tajemný. Mnoho žen si ho chválí pro léčebné působení nejen na psychiku, ale také na tělo.

VZDUCH

Vzduch je všude kolem nás, vzduch je tím, co prostupuje. Vzduch je lehkost, volnost, svoboda. Vzduch je jako vesmírný dech. Oživuje a osvěžuje vše nehybné a stagnující. Vzduch hýbe věcmi, přemisťuje, boří i spojuje a sjednocuje. Je nestálý i pronikavý a prudký.

Vzduch letí stejně jako naše myšlenky. Jednou je tady a příště zase tam.

Naladění, pohybová meditace

Zhluboka se nadechněte, naberte vzduch do plic… a zhluboka vydechněte… (zopakujte několikrát)
Představte si, že jste listem ve větru nebo samotným větrem. Necháte se volně unášet jeho proudy a poryvy…

Zaměřte se nyní znovu na svůj dech. Vnímejte chvilku jeho přirozený rytmus a jeho hloubku. Uvědomte si, jak se vám dýchá. Poté můžete zkoušet různé typy dýchání a sledovat jejich účinky.

Flickr by Jack Devant ballet photography

Rytmus dechu a jeho hloubka ovlivňují stav vědomí, nálady, prožitky a naopak, dech je jimi také ovlivněn. Při stresu a úzkosti dýcháme povrchně (tzv. podklíčkovým dechem). Rychlý, prudký dech, kdy se nadechujeme především do plic, pozorujeme např. při hněvu. Využít ho můžeme k uvolnění emocí, k úlevě od bolesti apod. Naopak klidný, hluboký dech do břicha pomůže ke zklidnění a meditaci.

Pohyby Vzduchu

Pohyby jsou vzdušné, rozevláté, lehké, vzdušní lidé poletují sem a tam po prostoru, neposedí dlouho na jednom místě. Rádi komunikují (verbálně i neverbálně).

Vzduch ve mně

Zkuste vyjádřit postojem, gestem, pohybem, tancem, jak tento živel cítíte.

Reflexe, zamyšlení

Jak na vás živel Vzduchu působí? Co ve vás vyvolává?
Jak hodně/málo využíváte  vzdušný živel v životě a jakým způsobem?

Tanec se Vzduchem

Vzdušné tance mohou využívat různých nástrojů, kterými rozvíří prostor – vějířů, závojů, šátků, hůlek apod. Jsou to také tance, kterým vládne lehkost – např. balet, akrobacie – nebo komunikace, vyjádření myšlenek a pocitů, třeba muzikálový a scénický tanec.

OHEŇ

Oheň je zdroj životodárné síly, energie. Je dárcem světla, jeho teplo zahřívá zemi a probouzí život. Uvolňuje cestu novému, očišťuje. Je začátkem i koncem.

Oheň je intenzivní, aktivní, bezprostřední, strhující, prudký. Oheň probouzí odvahu, spontánnost, živost a vášně. Oheň zapaluje, svítí, doutná i divoce šlehá. Oheň chrání a podporuje i spaluje, oslepuje a ničí.
Oheň je radost a nadšení, oheň se směje (i sám sobě). Oheň tančí.

Naladění, pohybová meditace

Představte si, že jste hořící pochodní. Ve vašem nitru vzplál jasný plamínek. Postupně sílí, hravě plápolá a příjemně hřeje. Září skrze celé vaše tělo. Je to váš vnitřní oheň. Nechte ho roztančit…

Pohyby Ohně

Ohnivé pohyby nebo chůze jsou rychlé, energické, rozhodné. Ohniváci chodí s jasným, zářivým pohledem a dívají se přímo před sebe nebo druhým lidem do očí. Když jdou za svým cílem, obvykle je nic nezastaví. Mohou vášnivě gestikulovat, projevovat svým tělem agresivitu, sexualitu, ale také pozitivní elán a hravost.
Ohnivou chůzi a pohyby můžeme využít třeba v situacích, když chceme něco vyřídit, stihnout, nebo povzbudit své sebevědomí.

Oheň ve mně

Flickr by sfmission.com

Zkuste vyjádřit postojem, gestem, pohybem, tancem, jak tento živel cítíte.

Reflexe, zamyšlení

Jak na vás živel Ohně působí? Co ve vás vyvolává?
Jak hodně/málo využíváte ohnivý živel v životě a jakým způsobem?

Tanec s Ohněm

Ohnivé tance vyjadřují vášeň a radost z pohybu. Typickým příkladem jsou latinskoamerické tance – např. tango, flamengo nebo samba. Já mám zkušenosti s moderním stylem samby, sambou axé, a tak vám představím ohnivou energii v tomto tanečním kabátě.
Samba pochází z portugalského slova „semba“ a znamená božskou tanečnici. Nejznámější podobou samby je ta, která se tančí na karnevalech po celé Brazílii. Existuje však mnoho dalších druhů. Axé [ašé] je moderní styl samby, který má svůj původ na severovýchodě Brazílie. Slovo „axé“ je původně pozdravem v jazyce místního náboženství a znamená pozitivní energii. Samba axé je zjednodušeně samba s choreografií – tanečníci vyjadřují svými pohyby text písně, na kterou tančí. Cílem tohoto tance je předávat energii, radost a uvolnění. Hudba je veselá, tanec je temperamentní, často žertovný nebo nabitý smyslností.

Liliana, Zápisky z putování světem vnějším i vnitřním

Příspěvek Pohybová a taneční terapie (II.díl) pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/pohybova-tanecni-terapie-ii-dil/feed/ 1 2466
Účinky čaje na lidský organismus http://vodyzivota.cz/clanky/ucinky-caje-lidsky-organismus/ http://vodyzivota.cz/clanky/ucinky-caje-lidsky-organismus/#respond Sun, 09 Feb 2014 18:11:53 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2462 O účincích čaje na lidský organismus bylo napsáno mnoho. Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem na světě a pilo jej množství významných osobností, od politiků, učenců, umělců přes nespočet mnichů až po obyčejné lidi. Dnes jsou v komerčních reklamách nejčastěji zdůrazňovány detoxikační a omlazující účinky čaje. Podle některých výzkumů čaj snižuje únavu a zvyšuje pracovní […]

Příspěvek Účinky čaje na lidský organismus pochází z Vody života

]]>

© Flickr Braden Gunem

O účincích čaje na lidský organismus bylo napsáno mnoho. Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem na světě a pilo jej množství významných osobností, od politiků, učenců, umělců přes nespočet mnichů až po obyčejné lidi.

Dnes jsou v komerčních reklamách nejčastěji zdůrazňovány detoxikační a omlazující účinky čaje. Podle některých výzkumů čaj snižuje únavu a zvyšuje pracovní výkon až o 10%. Nicméně je také třeba dodat, že ačkoliv čaj má povzbuzující účinky, vypití většího množství čaje vede mnoho lidí k podlehnutí dennímu snění a tedy i k pracovní nečinnosti. Nikoliv nadarmo spisovatel Ernst Jünger hovoří o čaji jako o mírném fantastiku či psychedeliku. S tímto tvrzením souhlasil i Dr. Albert Hoffman, objevitel LSD .

Ve staré Číně lidé věřili, že „pěna tekoucího nefritu“ má moc zmírňovat umdlelost, posiluje vůli a vrací sílu zraku. Má rovněž podporovat obranyschopnost krve a její oběh, čistit a posilovat kůži, čistit moč a usnadňovat její vylučování, napomáhat trávení, zmírňovat účinky letních veder, ulevovat od bolestí kloubů, snižovat vylučování hlenu a zahánět deprese. Obsahuje přírodní antioxydanty pomáhající v boji proti rakovině a působící i jako prevence. Snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá snížit krevní tlak. Zabraňuje tvorbě zubního kazu. Čaj je mimořádně účinným prostředkem v boji proti bakteriím. Za zmínku stojí také skutečnost, že čaj je možné pít šálek za šálkem, aniž by došlo k podráždění vnitřností, jako tomu bývá u kávy.

Kofein je skutečně nejúčinnější látkou obsaženou v čaji. Kofein vyvolává pocit duševní i tělesné svěžesti, zlepšením psychické činnosti a vyjasněním myšlenek. Při předávkování kofeinem se projevuje třes, neklid, bušení srdce a studený pot. Tyto příznaky je možné zmírnit snědením něčeho sladkého.

Dříve se vědci mylně domnívali, že účinná látka obsažená v kávě a účinná látka obsažená v čaji se od sebe liší. Soudilo se, že káva obsahuje kofein a čaj tein. Až později se zjistilo, že se jedná o totožné látky. Rozdíly v působení kávy a čaje na lidský organismus jsou dány dalšími obsaženými látkami, například taniny, které by mohly brzdit vstřebávání kofeinu.

Obsah kofeinu v  čaji může být až 7%, ovšem průměrná hodnota se pohybuje kolem 4-4,5%. Oproti běžně rozšířené představě, že černé čaje jsou celkově „silnější“ hovoří skutečnost, že největší obsah kofeinu bývá zaznamenán v zelených čajích připravených japonskou metodou spařování. Nejvyšší naměřená hodnota kofeinu v čaji (6,2%) byla v černém assámském čaji, nicméně většina černých čajů svým obsahem kofeinu spadá do výše uvedeného průměru.

Nicméně 10 až 15% veškerého kofeinu obsaženého v čajových lístcích v nich zůstává v případě běžné přípravy čaje vázána a uvolňuje se až po půl hodině varu (po níž se většina běžných čajů za běžných okolností stává takřka nepitelnými).

© Flickr Renato Pequito

Teobromin a teofylin jsou látky podobné kofeinu, přičemž teofylin má na lidskou nervovou soustavu ještě silnější účinek než kofein. Obsah těchto látek je ve většině čajů však vcelku zanedbatelný. Čaj obsahuje také aminokyselinu theanin, která má relaxační účinek. Za zmínku též stojí, že mnoho látek obsažených v čaji nebylo doposud přesně určeno.

Kromě těchto látek čaj obsahuje také vitamíny (C, E, P, B), minerální látky jako je draslík a zinek, měď a fluor. Pokud jde o již zmíněné taniny, jedná se údajně o látky, které mohou ve větších množstvích způsobovat rakovinu jícnu. Na taniny se váže mléko či smetana a snižují toto nebezpečí. Taniny na druhé straně pozitivně působí v oblasti, kde stimulují trávení. Z této informace rovněž vyplývá, že není ideální pít čaj nalačno. Čaj se rovněž nedoporučuje při nespavosti a při různých mániích.

Většina milovníků čaje tento nápoj pije pro jeho chuť, účinek na jejich náladu a především kvůli jistému estetickému zážitku, který správná příprava a pití čaje poskytují. Pokud jde o zdravotní účinky čaje, Karel Valter[1] doporučuje, abychom pili svůj oblíbený čaj v klidu a s potěšením. Tak prý docílíme nejlepšího účinku na naše zdraví. Naopak nemá smysl, aby se člověk nutil do pití čaje, který mu nechutná, jen proto, aby „udělal něco pro své zdraví.“

Veronika Šulcová

za podpory pražského čajového klubu Duhovka.[1]              Valter Karel: Vše o čaji pro čajomily, Granit, 2010

Příspěvek Účinky čaje na lidský organismus pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/ucinky-caje-lidsky-organismus/feed/ 0 2462
Psychologie vlastního obrazu http://vodyzivota.cz/clanky/psychologie-vlastniho-obrazu/ http://vodyzivota.cz/clanky/psychologie-vlastniho-obrazu/#respond Fri, 31 Jan 2014 11:48:19 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2452 Tajemství podvědomí aneb na hranicích úspěchu a neúspěchu Psychologie vlastního obrazu není nová, ale málo využívaná. Obraz sebe je klíčem k lidské osobnosti a chování. A to není všechno, vlastní obraz určuje, co je člověk schopný nebo neschopný udělat. Pozitivní myšlení funguje jen tehdy, je-li ve shodě s vlastním obrazem. Co to vlastně je „vlastní obraz“? Jak […]

Příspěvek Psychologie vlastního obrazu pochází z Vody života

]]>

© Flickr @Doug88888

Tajemství podvědomí aneb na hranicích úspěchu a neúspěchu

Psychologie vlastního obrazu není nová, ale málo využívaná. Obraz sebe je klíčem k lidské osobnosti a chování. A to není všechno, vlastní obraz určuje, co je člověk schopný nebo neschopný udělat. Pozitivní myšlení funguje jen tehdy, je-li ve shodě s vlastním obrazem.

Co to vlastně je „vlastní obraz“? Jak se v nás vytváří? A co si s ním počít?

Důležité je, že ať už máme vlastní obraz jakýkoliv, může být změněn. A měl by být v průběhu života aktualizován a zdokonalován. Nikdo na to není příliš mladý nebo starý. Jedno staré přísloví nás varuje před bláznovstvím dávat na starý oděv záplatu z nové látky. Pozitivní myšlení, autosugesce – nemůže být efektivně použito na starý vlastní neúspěšný obraz, což je příčina většiny neúspěchů při aplikaci pozitivního myšlení. Lidé sice poctivě opakují pozitivní formulky, tomu však neodpovídají emoce a vnitřní přesvědčení. Potom říkají, že „to“ vlastně nefunguje, ale přitom jen neznali vše, co potřebovali znát k úspěšnému výsledku.  

Vlastní obraz se v nás utváří kreativním získáváním zkušeností. My jej ale vědomě neověřujeme a jednáme, jako by to byla pravda. Přitom my sami rozhodujeme, čemu budeme věřit a z jakého „materiálu“ si vnitřní obraz vystavíme. Tímto způsobem se tedy může vlastní obraz také vědomě měnit. Je prokázáno, že lidský nervový systém nedokáže rozlišit skutečnou zkušenost od živě a v detailech představované zkušenosti. Důležité je nejen získání adekvátních informací, ale též pravidelná cvičení a získávání „zkušeností“ pomocí představivosti. Nenechte se odradit, když se zdá, že se nic neděje. Různé zdroje se shodují, že pro rozpuštění starého vlastního obrazu a nahrazení novým je třeba nejméně 21 dnů cvičení.

Ať si to uvědomujeme nebo ne, každý v sobě nese mentální obrázek sebe. Je zde do posledního detailu. Všechny akce, pocity, dokonce i naše schopnosti, jsou vždy v souhlase s vnitřním obrazem. Jednáme jako osoba, která si představujeme, že jsme. A nejen to, dokonce nemůžeme jednat jinak přes všechnu sílu vůle.

Člověk, který si představuje sebe jako neúspěšného, si vždycky najde cestu, jak neuspět, i když vyvíjí maximální volní úsilí správným směrem a všechny okolnosti mu hrají „do karet“.

Abychom doopravdy žili, jinými slovy abychom shledali život rozumně uspokojující, musíme mít adekvátní a realistický obraz, se kterým žijeme. Musíme najít sebe přijatelného pro sebe. Znát své síly, ale i slabiny. Musíme mít zdravou sebeúctu, tak, abychom se nestyděli se tvořivě vystavit, spíše než se před světem schovávat a zakrývat.

Když je náš vlastní obraz bezpečný, cítíme se dobře. Když je ohrožen, cítíme se znepokojení a nejistí. To, co každý člověk doopravdy chce, je více života. Štěstí, úspěch, klid mysli nebo cokoliv, co je dle našeho názoru vrchol dobra. V každém z nás je životní instinkt, který neustále pracuje pro zdraví, štěstí a všechno, co člověk považuje za „naplněný život“. Na nás je, abychom jej využili správně, tedy pro úspěch.

Funkce podvědomí a vědomí

Zde je nesmírně důležité vědět, jak funguje naše podvědomí a naše vědomí. Podvědomí je o cíl usilující mechanismus sestávající z mozku a nervového systému, který je užíván a řízen myslí. Podvědomý tvořivý mechanismus je neosobní. Bude pracovat na dosažení úspěchu nebo neúspěchu, podle cílů, které jsme mu sami zadali. Představte si vědomí jako kapitána obrovského zaoceánského parníku a podvědomí jako posádku této lodi. Spoustu námořníků, kteří pracují podle rozkazů, které vydal kapitán.

Pokud tedy zadáme vstupní informace, že jsme neschopní a podřadní, je podle těchto pokynů postupováno při řešení životních událostí, které nás potkávají. Následně dostáváme odpověď ve formě objektivní zkušenosti, které nemohou být jiné, než také negativní.

Zvíře si nemůže vybírat své cíle, jeho cíle jsou dané. Mechanismus úspěchu zvířete je omezen do těchto cílových představ, do jeho instinktů. Člověk však má TVOŘIVOU představivost. Je tak nejen stvoření, ale i tvůrce.

Mnoho velkých myslitelů (například Einstein, Edison) všech věků věřilo, že uchované informace člověka nejsou omezeny na jeho vlastní zkušenosti a naučená fakta. Když se rozhodneme najít novou myšlenku nebo odpověď na problém, musíme předpokládat, že odpověď již někde existuje a najít ji. Pokud se rozhodneme udělat tvořivou práci, třeba v oblasti prodeje, napsání knihy, zlepšení vztahů nebo cokoliv jiného, je dobré začít s cílem v mysli a koncem, kterého chceme dosáhnout…. Cílovou odpověď, kterou hledáme, třeba nejasnou, poznáme, až když ji dosáhneme.

Mějme intenzívní přání a začněme intenzívně přemýšlet o všech podrobnostech problému. V tu chvíli zahajuje činnost náš tvořivý mechanismus, zpracovává námi uložené informace a shrnuje je k odpovědi. Když je odpověď připravena, je často v neočekávaný moment, nabídnuta našemu vědomí a náhle dostaneme odpověď, kterou jsme hledali.

Člověk vždy jedná a cítí v souladu s tím, co si představuje, že je pravda o něm a jeho okolí. To je základní pravidlo mysli. Tímto způsobem jsme vystavěni. Nervový systém nedokáže rozlišit mezi představovaným a skutečným. Reaguje přiměřeně na to, co si představujeme, že je pravda.

Mnoho lidí nežije nyní, nejsou šťastní teď a tady. Na něco čekají. Budou šťastní, až najdou lepší práci, partnera, budou mít víc peněz…Lidé si dokáží vymyslet tisíce důvodů, kdy budou konečně spokojeni. Co všechno se musí stát a pak „to“ přijde. A všichni tito lidé jsou zklamáni. Štěstí není něco, co lze získat zvenčí, je to náš mentální postoj. Mentální zvyk, který může být pěstován a rozvíjen.

Často se necháme ovlivnit nepříjemnostmi zvenčí do té míry, že zablokujeme náš tvořivý mechanismus. Jsme plní negativních pocitů. Máme dojem, že štěstí vyžaduje nemít problémy, nemít negativní pocit… Minulost nám vysvětlí, jak jsme se dostali až sem, ale pak bychom měli jít dál. Kam směřujeme v tuto chvíli, je jen naše odpovědnost. Pokud člověk změní mentální obraz, pocity se o sebe postarají samy.

Jan Zimmer, Psyché 21

Příspěvek Psychologie vlastního obrazu pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/psychologie-vlastniho-obrazu/feed/ 0 2452
Tanec života – pohybová a taneční terapie (I. díl) http://vodyzivota.cz/clanky/tanec-zivota-pohybova-tanecni-terapie-dil/ http://vodyzivota.cz/clanky/tanec-zivota-pohybova-tanecni-terapie-dil/#respond Wed, 22 Jan 2014 08:27:27 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2443 Tanec provází lidstvo již od dávných dob a je součástí dnů všedních i svátečních, může se stát zdrojem zábavy, stejně jako posvátným aktem. Byl a je formou komunikace – ať už s jinými lidmi, s Bohy a duchy nebo se sebou samým. Pomocí tance a pohybu můžeme sjednotit ducha a tělo – vyjádřit své pocity […]

Příspěvek Tanec života – pohybová a taneční terapie (I. díl) pochází z Vody života

]]>
human-750910_1280

Tanec provází lidstvo již od dávných dob a je součástí dnů všedních i svátečních, může se stát zdrojem zábavy, stejně jako posvátným aktem. Byl a je formou komunikace – ať už s jinými lidmi, s Bohy a duchy nebo se sebou samým. Pomocí tance a pohybu můžeme sjednotit ducha a tělo – vyjádřit své pocity tělem, jinými slovy vyjádřit své já.

Věříte tomu, že každý z vás je tanečník? Často v souvislosti s taneční terapií slýchám: „A můžu to dělat, když neumím tancovat?“ Někteří z vás si třeba říkáte: já a tanec, to nejde dohromady, nemám na to talent. Možná vás odradila složitá pravidla a techniky klasických tanců, a tak jste zapomněli, že tanec a rytmus provázejí celý náš život.

Michal Horáček to výstižně vyjádřil v muzikálu Kudykam:

Nádech a výdech. Zas a znova.
K tomu zvuk srdce: Buch! Buch! Buch!
Každému z kmene Adamova
přisoudil tenhle rytmus Bůh.

Rytmika vždycky pohotová
od chvil, kdy spustíš první křik
až do dne, kdy tě země schová.
Člověk je rodem tanečník!

Do tance řeči řadil slova
každý, kdo jednou vdechl vzduch:
Čingischán, slečna Magdonova,
účetní, mnich i dobrodruh.

Každý byl rytmem obdarován,
přidává k němu smích i vzlyk,
každý svou chůzí sítě snová…
Člověk je rodem tanečník.

Ukrytá jako v houští sova,
anebo v dubu letokruh,
zní v tobě hudba staronová.
Ten, který umí napnout sluch,
slyší ji, cítí, v úctě chová…
Ví, že jsme vlastně jeden šik
okolo  ohně  šamanova.
Člověk je rodem tanečník!

Pravdu má kniha prorokova,
život je věru pouhý mžik.
Tím spíše hleď si zatancovat.
Nejsi snad rodem tanečník?

Jako u všech dalších druhů terapií uměním, i v pohybové a taneční terapii nejde o techniku, krásu a dokonalost – jde o to se uvolnit, nechat se vést. Neexistuje tedy „dobře“ a „špatně“. Můžeme zaplnit celý prostor, skákat a tančit, ale stejně tak i klidně stát na jednom místě a lehce se kolébat. Pokud nejste zvyklí se projevovat a vyjadřovat pohybem, rozhodně se do ničeho nemusíte nutit, lámat to přes koleno, jít na to násilím – jednoduše dělejte to, co právě cítíte a na co se cítíte.

V čem nám může pohybová a taneční terapie pomoci?

Moji pubertu ovládaly aktivity a sporty rozvíjející spíše mužskou, silovou energii – atletika, fotbal, wu-shu (čínské bojové umění). Jak šel čas a já se stále více věnovala sebepoznání, pocítila jsem potřebu „dát milost“ také svému ženství, zapracovat na přijetí své ženské stránky, sexuální energie a sebevědomí. Mé přání bylo vyslyšeno letáčkem zvoucím na kurzy břišního tance a já hned věděla, že je to ta správná změna kurzu, kterou potřebuji. Orientální tanec a později také smyslná samba axé mi velkou měrou pomohly přijmout a projevit ženu v sobě.
Později, během studia arteterapie jsem pokročila ještě o stupínek dál – objevila jsem sílu spontánního tance nebo pohybu. Pohybu nesvázaného pravidly, tance, který nám nastavuje zrcadlo i léčí.

© Flickr mahjan

Díky spontánnímu tanci a pohybu si můžeme lépe uvědomit své nevědomé vzorce, návyky a programy (ať už pohybové, nebo psychické). Učíme se lépe naslouchat  sami sobě, potřebám našeho těla i duše. Skrze pohyb můžeme nalézat nové cesty nebo i řešení našich problémů, konfliktů. Spontánní tanec se často prolíná i s dramatem a dovoluje nám prožít si různé role nebo doslova protančit naše konflikty a problémy.
Jde o výbornou terapii pro uvolnění zablokovaných emocí, pro rozvoj sebevědomí, uvolnění napětí v těle a povzbuzení životní síly a radosti.

Jak na to?

Techniky taneční terapie jsou vlastně takovou meditací v pohybu. Pomůže nám, když se naučíme uvolnit a naladit se na své tělo. Z tohoto naladění pak pramení veškerý pohyb.Při tanci si uvědomujeme své pohyby a pocity, sledujeme i využití prostoru, zjišťujeme, jak tělo a duše reagují na různé typy rytmů a melodií. Můžeme hledat rytmus svého života nebo objevovat skrytý tanec, který ovládá naši duši.

Cvičení pro uvolnění těla i mysli

• OSIKA: Vytřepejte celé tělo, vyklepejte napětí ze svalů,  můžete při tom i lehce poskakovat.

• LUKOSTŘELEC: Postavte se do pevného postoje (nohy rozkročené, mírně pokrčené), s nádechem natahujte luk a s výdechem vystřelujte šíp na různé strany (pokuste se nemířit na lidi). Cvičení slouží opět k uvolnění napětí a podpoře dýchání.

• BOJOVNÍK: Postavte se do bojového střehu, ruce si dejte v pěst (u boku s pokrčenými lokty), zatněte na chvíli všechny svaly a poddejte se hněvu. Po chvilce opět uvolněte, hluboce vydechněte.

• PRUŽINA: Odtahujte od sebe dlaně (tam a zpět), jako by mezi nimi bylo napětí, žvýkačka, pružina. S nádechem roztahujte, s výdechem smršťujte.

• FONTÁNA: Představte si před sebou tryskající fontánu. Nechte své ruce a dlaně kopírovat tryskající vodu z této fontány nebo gejzíru (nahoru a dolů).

• HORA: Hluboce se předkloňte a dotkněte se dlaněmi země. Představte si, že jste posvátnou horou (pevnou, stabilní, sahající hluboko do nitra země i vysoko do nebes). Cvičení slouží k uzemnění, zklidnění.

• MALOVÁNÍ: Představte si, že máte na dlaních i chodidlech připevněné malířské štětce. Vaším úkolem je libovolně pomalovat prostor kolem sebe. Cvičení slouží k uvolnění, roztančení, naladění se na prostor.

Hledání vnitřního tance

Dejte si ruce na uši a zaposlouchejte se do tepu srdce, do svého dechu. Nechte se vést tímto rytmem, poslouchejte, zda se objeví i nějaká melodie.
Postupně přidejte k tomuto rytmu pohyb, tanec – nechte se přirozeně vést svým tělem, nechte váš vnitřní rytmus i tanec volně se vyvíjet a projevit.

© Flickr Lieven SOETE

(Nejen) pro děti

Tato taneční cvičení jsem s úspěchem využívala u dětí, pobaví se při něm jistě i dospělí. Slouží k uvolnění, odreagování, narušení zažitých pohybových vzorců a objevování nových.
Pusťte si libovolnou taneční hudbu a střídavě tancujte jako: šašek, robot, kulturista, princezna, mnich, divoch, stará babička/dědeček a v jakékoliv další roli, kterou dokážete vymyslet.
Udělejte si zvířecí diskotéku – napodobujte pohyby různých zvířat. Tancujte jako slon, kočka, had, orel…
Tancujte a pohybujte se v zajetí různých emocí – vesele, naštvaně, smutně, bázlivě…

„Tanec je skrytý jazyk duše.“ Graham Martha

Liliana, Zápisky z putování světem vnějším i vnitřním

Příště: Pohybová a taneční terapie: Tanec živlů

Příspěvek Tanec života – pohybová a taneční terapie (I. díl) pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/tanec-zivota-pohybova-tanecni-terapie-dil/feed/ 0 2443
Jak jít vstříc vyhovujícím přátelským vztahům http://vodyzivota.cz/clanky/jit-vstric-vyhovujicim-pratelskym-vztahum/ http://vodyzivota.cz/clanky/jit-vstric-vyhovujicim-pratelskym-vztahum/#respond Fri, 17 Jan 2014 08:33:39 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2439 Jelikož jsem teď několik měsíců procházela a ještě mi doznívá tranzit Lilith přes Lunu v 11. domě, zabývám se poslední dobou hodně těmi, kdo mě obklopují. Jací jsou tito lidé, čím se zabývají a jak to souvisí se mnou a tím, že jsou v mém životě. Na jednu stranu si přitahujeme ty, co nás mají […]

Příspěvek Jak jít vstříc vyhovujícím přátelským vztahům pochází z Vody života

]]>

© Flickr DaveAustria.com

Jelikož jsem teď několik měsíců procházela a ještě mi doznívá tranzit Lilith přes Lunu v 11. domě, zabývám se poslední dobou hodně těmi, kdo mě obklopují. Jací jsou tito lidé, čím se zabývají a jak to souvisí se mnou a tím, že jsou v mém životě. Na jednu stranu si přitahujeme ty, co nás mají něčemu naučit, někdy i poněkud drsněji vyškolit, pokud jsme byli dlouho zaslepeni a naivní (což jsme si určili na úrovni duše před narozením a teď se mnohdy divíme), na druhou stranu ale i vědomě volíme, s kým se budeme stýkat.

Jak si tedy přitáhnout vyhovující kamarádství?

Nepůjde to jinak, než si nejdřív uvědomit, jak chci, aby vypadalo. Nemám teď na mysli podmiňování ohledně vzhledu, stylu oblékání, finančních poměrů daných lidí atd., jde mi spíš o energii vztahů, které mají z vašeho ujasnění vzejít.

Chcete úzký vztah s jedním člověkem tzv. na život a na smrt, se kterým si budete říkat všechno? Nebo máte raději kolem sebe víc kamarádů, společné akce, lehkost a jste spíš nastaveni na prožívání a užívání si společných aktivit? Variant může být spousta, navíc se priority časem mění, tak je pravděpodobné, že za rok svoje představy opět přehodnotíte.

Je jasné, že styl vašich vztahů odráží i to, kde a jak pracujete. Pokud jako noční hlídač, který prohodí dvě slova za směnu, budete třeba pak vyhledávat změnu v podobě bujaré společnosti. Naopak sociální pracovnice nebo manažer si rádi odpočinou v kině s jedním nejlepším kamarádem.

Tak, teď už tedy máte vyjasněno, co chcete. A jak to provést prakticky?

Prostě tak, že projdete dosavadní blízké a určíte si, kteří z nich jsou stejně naladěni a zůstávání s nimi je pro vás inspirativní. Je důležité si uvědomit hodnotu i těch kamarádství, která tu dosud byla a přinášela hezké chvíle plné radosti, i když poslední dobou to z různých důvodů už nefunguje. Udělejte třeba takový rozlučkový rituál, a to buď s každým zvlášť nebo jej pojměte všeobecně: posaďte se, zapalte si klidně i svíčku, můžete vybarvit mandalu, ale hlavně řekněte všechno, co máte na srdci. Že vám bylo dobře, ale vaše cesty už se rozešly, že nestojíte o umělé udržování a vzpomínání na něco, co bylo, ale už nežije a hlavně nezapomeňte poděkovat.

Jakmile se budete cítit na další krok a přijde chuť otevřít se novému, sestavte si vhodnou afirmaci. Může znít třeba takto:

Vítám ve svém životě nové kamarády, se kterými budeme sdílet… (doplníte si sami).

Nebo:

Otevírám se pěknému přátelství s lidmi, kteří jsou ochotni stejně jako já toto přátelství rozvíjet…

Vlastní zkušenost

Když uvedu svou osobní zkušenost, tak začnu tím, že za svých logisticko-nákupčích časů mi docela dobře vyhovovalo jít v pátek večer s kamarádem/kou na čaj. Tehdy jsem vyhledávala semináře pro osobnostní rozvoj a hluboké debaty, které mi v zaměstnání chyběly. Ovšem momentálně jako terapeut převážně pracuju formou individuálních terapií. Tato práce je hodně postavená na pomoci klientovi vyjádřit a nechat projít „negativní“ emoce, naslouchání jeho potížím, komunikaci a  hledání řešení. To znamená, že teď ve svém volném čase preferuju pobavit se na rockovém koncertě s větší skupinkou známých, kteří se přišli odreagovat a třeba i zasmát.

Co by mě čekalo, kdybych vše nechala běžet bez přenastavení? Pravděpodobně bych vlastně i po práci naslouchala, pomáhala, hledala řešení a často byla tím, na koho je možné odkládat kopec starostí, bez snahy odkladače (narozdíl od klienta) je řešit, takže bych pořád pracovala, ale v tomto případě jaksi s malými nebo žádnými výsledky. Jak se říká, trápení bývá nerado samo, ale chci já ještě být s trápením?

Moje afirmace – otevírám se rovným přátelstvím s lidmi podobně zaměřenými – mi přinesla ovoce, což zdaleka nekončí, noví lidé přicházejí neustále a já jsem za ně ráda (a oni se v tomto článku určitě poznají :-)).

Kristýna Liptáková, Astrologie Brno, tel. 776 883 071

Příspěvek Jak jít vstříc vyhovujícím přátelským vztahům pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/jit-vstric-vyhovujicim-pratelskym-vztahum/feed/ 0 2439
Keltové, křesťanství a Svatý Grál (II.) http://vodyzivota.cz/clanky/keltove-krestanstvi-svaty-gral-ii/ http://vodyzivota.cz/clanky/keltove-krestanstvi-svaty-gral-ii/#respond Tue, 07 Jan 2014 16:42:57 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2401 Keltská spiritualita a její vliv na další národy Mýtus je tělem světa. Ve světě Keltů přichází křesťanství do prostředí živého mýtu. Na keltské půdě se s křesťanstvím nesvádí žádný boj s „nepravými božstvy. Křesťanský impuls je u Keltů přijat v duchu hluboké spřízněnosti s místním „pohanským“ kultem. Jak říká Zdeněk Neubauer, zatímco v helenismu je křesťanství přijímáno jako naplnění […]

Příspěvek Keltové, křesťanství a Svatý Grál (II.) pochází z Vody života

]]>

© Flickr yooperann

Keltská spiritualita a její vliv na další národy

Mýtus je tělem světa. Ve světě Keltů přichází křesťanství do prostředí živého mýtu. Na keltské půdě se s křesťanstvím nesvádí žádný boj s „nepravými božstvy. Křesťanský impuls je u Keltů přijat v duchu hluboké spřízněnosti s místním „pohanským“ kultem. Jak říká Zdeněk Neubauer, zatímco v helenismu je křesťanství přijímáno jako naplnění Logu, u Keltů je asimilováno jako dovršení mýtu.

U Keltů můžeme pozorovat specifický vztah k zásvětí, k „záhrobí“. Onen svět se nenachází někde daleko na nebesích nebo v hlubinách pod zemí. Hranice mezi oběma říšemi je prostě všudypřítomná. Prochází každým místem a každým okamžikem. Jedná se jen o druhou stranu téže mince, o rubovou stranu našeho života ve fyzickém světě a na druhé straně reality se člověk může ocitnout náhle a kdykoliv.

Nejznámějšími představiteli keltské duchovnosti jsou samozřejmě druidové, keltští kněží. Druidové rozmlouvali „řečí bohů“ a ovládali veškeré tehdejší učení, nad jehož obsahem žasne i moderní věda. Jak již bylo řečeno, druidové působili  na rozsáhlém území Evropy a Malé Asie a scházeli se na výjimečných, svatých místech. Tato místa se vyznačují zvláštními  silami.Často na místech druidských svatyní vyrostly církevní stavby, takže svatá místa starých Keltů se nám v proměněné podobě dochovala z velké části do dnešních dnů.

V keltské spiritualitě je velmi pozoruhodná plnohodnotná realizace ženské polarity. U starých Keltů měly kromě druidů důležité místo též kněžky domácího krbu. Domácí práce byly vykonávány jako modlitba, s plným vědomím posvátnosti této činnosti. Význam keltských kněžek domácího krbu se promítá i u Slovanů na našem území. Bohaté kontakty a provázanost Keltů a Slovanů jsou v historii velmi zřetelné.

Vzpomeňme si na Staré pověsti české, které velmi podrobně popisují „pracovní“ náplň těchto kněžek. Slovanská vědma se vyznala v zaříkávání a bylinkách (Kazi), ovládala tajemství magických rituálů (Teta), plnila úlohu věštkyně (Libuše). Takováto plná realizace ženského principu se v národních kulturách této doby mohla vidět opravdu zřídka.

Ústředním symbolem Keltů je nádoba. Symbol uchování, skrytosti, tajemství těla a plodnosti. Svým významem poukazuje na zcela jiné oblasti než kříž. Kříž je symbolem zjevného, je otevřený, polaritní. Stýká se v něm vertikální rozměr světa s horizontálním, nekonečnost s konečností, přemosťuje propast mezi nebem a zemí.

Na druhé straně nádoba je symbolem uzavřenosti. Znamená usebrání, navozuje pocit intimní blízkosti, skrytosti a bezpečí lůna. Vyjadřuje tělesnou sounáležitost, nerozděluje na polarity, jiné dimenze, krajnosti a vzdálenosti. Nádoba vyjadřuje prostou přítomnost vnějšího a vnitřního, neohraničenou konečnost.

Keltská recepce křesťanství není jen lokální záležitostí. Dostáváme se k prameni našeho vlastního světa. Jde o kosmogenezi západní evropské civilizace. Mýty a symboly propojení keltství a křesťanství jsou klíčem k našim dějinám.

V naší době se rozšířila mylná představa, že Grál je keltskou národní specialitou. Jedná se však o stupeň všeobecného lidského vývoje, tedy o záležitost nadnárodní. Grál není věcí hmotnou, nýbrž věcí lidského očistného zrání spojeném s boží milostí. To jsou dva základní předpoklady pro duchovní realizaci. Svatý Grál není záležitostí hmotnou, ale duchovní realitou, spirituálním archetypem a živým symbolem.

Jan Zimmer, Psyché 21

Příště: Merlin, Kruhový stůl, rytíři Kruhového stolu

Příspěvek Keltové, křesťanství a Svatý Grál (II.) pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/keltove-krestanstvi-svaty-gral-ii/feed/ 0 2401
Způsoby přípravy čaje – II. část http://vodyzivota.cz/clanky/zpusoby-pripravy-caje-ii-cast/ http://vodyzivota.cz/clanky/zpusoby-pripravy-caje-ii-cast/#comments Sat, 28 Dec 2013 14:23:16 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2390 Různé způsoby přípravy čaje Čaj v sobě nemá aroganci vína, sebevědomí kávy ani uculující se nevinnost kakaa.  Kakuzo Okakura Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem světa. Lidé jej pijí všude na světě a na všech místech jsou specifika přípravy čaje trochu jiná. Od japonského čajového obřadu svázaného více či méně přísnou etiketou (záleží na čajové […]

Příspěvek Způsoby přípravy čaje – II. část pochází z Vody života

]]>

© Flickr Christopher.Michel

Různé způsoby přípravy čaje

Čaj v sobě nemá aroganci vína, sebevědomí kávy ani uculující se nevinnost kakaa. 

Kakuzo Okakura

Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem světa. Lidé jej pijí všude na světě a na všech místech jsou specifika přípravy čaje trochu jiná. Od japonského čajového obřadu svázaného více či méně přísnou etiketou (záleží na čajové škole), přes používání vzácné yixingské keramiky v Číně,  slaný čaj s máslem podávaný v Tibetu, až k „nečajům“, jakými je indický nápoj masala, anebo yogi čaj připravované s velkou dávkou koření, mléka a cukru.

Účelem tohoto článku není stanovit čtenářům přesné pokyny k přípravě čaje. Dokonce by to ani nebylo možné, protože neexistuje jediný správný způsob přípravy čaje. Chceme vás pouze inspirovat a snad vám i trochu rozšířit obzory. Správná příprava čaje je taková, která vás těší a po níž si svůj čaj vypijete v klidu a s chutí.

Kung fu nebo také gong fu je metoda přípravy čaje pocházející z Číny. Kung fu v překladu znamená „trpělivé úsilí“ či „um a praxe“. Příprava čaje metodou kung fu je považována za jeden z nejlepším způsobů přípravy čaje vůbec. Čínský čajový obřad kung fu pochází z doby dynastie Ming a je starý přibližně pět tisíc let. V moderní době byla příprava stylem kung fu ještě zdokonalena a jejím výsledkem bývá skvěle připravený čaj i nezapomenutelný čajový zážitek.

Prvním krokem při přípravě čaje kung fu je nahřání čajové konvice a šálků horkou vodou. Po chvilce se voda opět vylije do čajového moře, přičemž pro uchopení horkých šálků se používá pinzeta. Hosté by měli dostat možnost prohlédnout si suché čajové lístky před zalitím. Poté se lístky dají do nahřáté konvice, aby se zahřály a připravily na zalití horkou vodou. Dáme hostům přivonět k lístkům, které se v nahřáté konvici rozvoněly. Zalijte čaj a ihned jej slijte. V Číně se první nálev nepije, používá se k polévání čajového nádobí a jako obětina duchům. Druhý nálev opět hned slijte – nejprve do slévátka, poté jej dle počtu hostů rozlijte do čichátek. Následně přiklopte čichátko čajovým šalkem a v jedné ruce jej otočte. V čichátku zůstane čajová vůně. Pokračujte dalšími nálevy a prodlužujte dobu louhování.

Japonský čajový obřad pochází z doby čínské dynastie Sung, vznikl tedy v rozmezí let 960-1279. V tomto období bylo zvykem lisovat drcené čajové listy do placek, které se přidávaly do horké vody a šlehaly bambusovou štětkou. Šlehaný čaj byl dostupný pouze nejvyšším šlechtickým vrstvám, nicméně tento zvyk v Číně zanikl po nájezdu mongolských vojsk v průběhu 13. století. Způsob přípravy čaje šleháním se však v té době dostal i do Japonska a zůstal tak zachován.

Moderní podoba tohoto způsobu přípravy čaje vychází z předpisů japonského čajového mistra jménem Sen no Rikjú ze 16. století. Japonský čajový obřad se stal symbolem moci a kulturní vyspělosti vysokých japonských vrstev. K čajové kultuře patřilo vzácné čajové nádobí, ale i malby, poezie a vysoké estetické cítění.

Klasický čajový obřad v japonském stylu trvá téměř půl dne a skládá se ze dvou porcí jídla a dvou porcí čaje. Dnešní moderní podoba čajového obřadu trvá pouze kolem 45 minut, ale stále je svázán určitou etiketou: Host vstupující do čajovny by měl vyjádřit obdiv k hostitelovým kaligrafiím, květinové výzdobě, čajovému náčiní atd. Hostitel je hostovi povinen nabídnout malé pohoštění a teprve potom dojde na samotnou přípravu znamenitého, zpěněného čaje jasně zelené barvy jménem matcha.

Dnes se z práškového čaje matcha vyrábí i mnohé další produkty, od výtečných a osvěžujících mléčných koktejlů,  přes dezerty až k „matcha čokoládě.“

Zcela odlišný a nezapomenutelný zážitek je příprava čaje pomocí ruského samovaru . Přístroje podobné samovarům bylo dlouhé roky známy už ve staré Číně, avšak nikdy se nepoužívaly k přípravě čaje. V Rusku se zvyk používání samovaru k přípravě čaje zrodil na Uralu. První dochované záznamy o používání samovarů pocházejí z roku 1778. Výroba samovarů byla v Rusku velmi výnosná a nebylo výjimkou bohaté zdobení.

Dnes existuje několik typů samovarů, které mohou být vytápěné elektronicky či petrolejem, ovšem nejlepší čaj stále získáte z tradičního samovaru naplněného dřevěným uhlím. Samovar se skládá z nádoby na vodu, dutiny, do níž se vkládá palivo, litinové kruhové desky zakrývající nádobu na vodu, z šíje spojující mísu se stojanem a ze stojanu. Na samovaru dále najdeme držadla, růžice z níž vystupuje kohout na horkou vodu, ručky – páčky ovládající výpustní kohout, pokličku, průduchy pro odchod páry a nosič konvice. Většina samovarů je vyrobená z mědi, mosazi nebo nerezové oceli.

V samovaru nepřipravujete čaj přímo, pouze v něm ohřejete vodu na čaj. Následně se v malé konvičce spaří listový čaj, z něhož se vyluhuje velmi silný extrakt, takzvaná zavářka. Konvička se zavářkou je umístěna na vrchu samovaru tak, aby zůstala v teple. Silný extrakt si odlíváme do čajového šálku a ředíme teplou vodou ze samovaru dle chuti.

 

Všechny uvedené přípravy čaje včetně tradičního ruského samovaru můžete vyzkoušet v pražském čajovém klubu Duhovka

 

Veronika Šulcová

 

Příště: Účinky čaje na lidský organismus

 

Použitá literatura a zdroje:

Augustýn, Jozef: Povídání o čaji, Fontána, 2001

Jü Lu: Klasická kniha o čaji, DharmaGaia, 2002

Papus: Základy praktické magie, Volvox Globator, 2005

Pendell Dale: Pharmako/Dynamis. Moc rostlin a cesta jedů, Dybbuk, 2005

Pratt James Norwood, Rosen Diana: Rádce milovníka čaje, Pragma, 1999

Rosen Diana: Rádce milovníka zeleného čaje, Pragma, 2000

Sen, Sóšicu:  Cesta čaje, mysl čaje, Pragma, 1991

Šimáček F., Richard F. H.: Čado – tajemství čajového obřadu, Cad Press, 1994

Thoma Z., Thoma M., Thomová S.: Příběh čaje, Argo, 2002

Valter Karel: Vše o čaji pro čajomily, Granit, 2010

 

Příspěvek Způsoby přípravy čaje – II. část pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/zpusoby-pripravy-caje-ii-cast/feed/ 2 2390
Vánoční cukroví „na poslední chvíli“ http://vodyzivota.cz/clanky/vanocni-cukrovi-posledni-chvili/ http://vodyzivota.cz/clanky/vanocni-cukrovi-posledni-chvili/#respond Thu, 19 Dec 2013 07:16:49 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2383 Vánoce jsou za dveřmi a předvánoční šílenství dosahuje vrcholu.  Předpokládám, že většina z vás už stihla vzorně uklidit byt, ukázkově zabalit dárky a napéct minimálně šest druhů cukroví, nebo na tom alespoň usilovně pracuje. Pokud  z výše uvedeného popisu začínáte být mírně konsternovaní, stejně jako já, nezoufejte. Ačkoli tipy na úklid, ani na originální balení dárků […]

Příspěvek Vánoční cukroví „na poslední chvíli“ pochází z Vody života

]]>

© Flickr CRE@!V!TY – busy –

Vánoce jsou za dveřmi a předvánoční šílenství dosahuje vrcholu.  Předpokládám, že většina z vás už stihla vzorně uklidit byt, ukázkově zabalit dárky a napéct minimálně šest druhů cukroví, nebo na tom alespoň usilovně pracuje.

Pokud  z výše uvedeného popisu začínáte být mírně konsternovaní, stejně jako já, nezoufejte. Ačkoli tipy na úklid, ani na originální balení dárků nabídnout nemohu, pokusím se pomoci vyřešit alespoň problém s cukrovím.

Recepty na dvoje výtečné cukroví – kuličky jsou jednoduché, zdravé a hlavně rychle hotové (jen u druhých je třeba máčet některé ingredience přes noc), což v tomto čase určitě oceníte. 

Kešu – datlové kuličky

Potřebujeme:

  • 100 g kešu oříšků
  • 120 g datlí

Datle a oříšky umeleme;  kdo vlastní food processor, může použít  ten.  Vzniklou hmotu rovnoměrně prohněteme a vytvoříme kuličky. Moc pěkně vypadá, pokud každou kuličku posadíme do papírového košíčku.

Makové kuličky

Potřebujeme:

  • 250 g máku
  • 100 g lískových oříšků
  • 100 g rozinek
  • 2-3  polévkové lžíce medu
  • 100 g strouhaného kokosu na obalování

Nahrubo nasekané oříšky a opláchnuté rozinky smícháme a přes noc namočíme do vody. Dáme jí jen tolik, aby směs nasákla. Druhý den přidáme umletý mák, med a vypracujeme těsto. Ze směsi tvarujeme kuličky, které obalujeme ve strouhaném kokosu. Pokud by se těsto rozpadávalo, můžeme přidat další namleté oříšky. Opět doporučuji podávat kuličky v papírových košíčcích.

Doufám, že kuličky budou mít úspěch, u nás z nich jsou nadšené děti i příbuzenstvo, které zdravé stravě rozhodně neholduje.

Krásné Vánoce přeje

Siamina, Váš průvodce zdravým životním stylem.

Příspěvek Vánoční cukroví „na poslední chvíli“ pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/vanocni-cukrovi-posledni-chvili/feed/ 0 2383
Jak užívat tkáňové soli http://vodyzivota.cz/clanky/uzivat-tkanove-soli/ http://vodyzivota.cz/clanky/uzivat-tkanove-soli/#comments Mon, 09 Dec 2013 10:50:43 +0000 http://vodyzivota.cz/?p=2377 Nějaký čas se chystám napsat článek o tom, jakým způsobem a jak často užívat tkáňové soli. Před pár dny se mě jedna paní zeptala, zda nevadí, když její syn soli zapíjí a polyká. V tu chvíli mi došlo, že už se nemám chystat, ale sednout a článek napsat. Tablety tkáňových solí se vstřebávají přes sliznici ústní […]

Příspěvek Jak užívat tkáňové soli pochází z Vody života

]]>

© Biomineral

Nějaký čas se chystám napsat článek o tom, jakým způsobem a jak často užívat tkáňové soli. Před pár dny se mě jedna paní zeptala, zda nevadí, když její syn soli zapíjí a polyká. V tu chvíli mi došlo, že už se nemám chystat, ale sednout a článek napsat.

Tablety tkáňových solí se vstřebávají přes sliznici ústní dutiny, proto je třeba nechat je rozpustit v ústech. Můžete je cucat jako bonbón. Dále je optimální 10 minut před a 10 minut po požití tablety nejíst a nepít. Je také možné tablety rozdrtit a dát do vody – to je vhodné pro malé děti nebo zvířata. Miminkům můžete rozpuštěnými tkáňovými solemi vytírat pusinku. V případě např. svědivého ekzému, spáleniny od slunce je dobré soli nejen užívat, ale na postižené místo i mazat – takže opět rozdrtit a do trošky vody rozmíchat na kašičku nebo vmíchat do lžíce masťového základu.

Máme za sebou jakým způsobem soli užívat a dostáváme se k četnosti užívání. Tady se budeme řídit tím, zda se jedná o akutní onemocnění, chronické onemocnění nebo krvácivý stav:

  1. Při akutním onemocnění – např. kašli, rýmě, chřipce, se soli užívají třeba i každou hodinu a s ustupujícími potížemi jejich počet snižujeme.
  2. V případě chronického onemocnění – anémie, křeče, bolesti kloubů a další, je třeba soli brát dlouhodobě, někdy třeba i rok. Všeobecně se doporučuje brát dvakrát denně jednu tabletu minimálně tři až šest měsíců. První dva týdny je vhodné brát sůl i častěji např. 3-5x denně dle obtíží, aby došlo k rychlejšímu doplnění minerálů v těle.
  3. Krvácení – v případě krvácení je třeba brát tkáňovou sůl každých 10 minut.

Může se Vám stát, že si přečtete, jaké problémy se dají tkáňovými solemi řešit, a budete mít pocit, že je potřebujete pomalu všechny. To také může být pravda, protože vyčerpání jednoho minerálu v organizmu často souvisí s vyčerpáním dalšího minerálu. Najednou lze užívat i několik solí současně. A jak to udělat, abyste v případě užívání více solí, měli čas jíst také něco jiného? Asi nejlepší způsob je denní dávku od všech solí sesypat do jedné mističky a během dne, jakmile jdete kolem a máte prázdnou pusu, jednu sůl vzít a vycucat. Nemusíte myslet na to, kterou sůl jste měli naposledy a která je na řadě dál. Navíc je výhoda, že místo několika krabiček vezmete na denní putování jen malý uzavíratelný sáček, který je k dostání v papírnictví.

Pokud máte další otázky či pochybnosti, neváhejte se zeptat mne zeptat, ráda vám poradím.

Arulka, Duhová hvězda

Příspěvek Jak užívat tkáňové soli pochází z Vody života

]]>
http://vodyzivota.cz/clanky/uzivat-tkanove-soli/feed/ 8 2377