Beltine – svátek ohně a lásky

čarodějnice

© Flickr morak faxe

Počátek máje neopěvoval jako čas lásky jen Karel Hynek Mácha, už dávno před ním se naši předci v tuto dobu scházeli, aby oslavovali a uctili vrcholící jaro, rozkvět života, plodnost a sílící slunce.
Bitva se zimou byla vyhrána, světlá polovina roku je tu se vší parádou a očekáváním hojnosti. První májová noc (z 30. dubna na 1. května) nebo-li Beltine či Valpuržina noc si proto zaslouží bujaré oslavy. Říká se, že tuto noc je třeba prozpívat, protančit – a nebo také promilovat, vždyť je to svátek plodnosti, rozkoše a radosti.

Keltské kořeny

Podle historiků pochází tradice tohoto svátku od Keltů. Keltové na přelomu dubna a května slavili svátek zvaný Beltine. Název je pravděpodobně znamená „Belův oheň“. Keltský Bůh Bel (Belen, Belenos) vládne slunečnímu ohni i léčivým vodám, je učitelem druidů a drží svou ochrannou ruku nad prostým lidem. Na jeho počest byly nejprve zhasnuty všechny ohně, pak byl na vybraném místě rituálně zapálen oheň ze dřeva devíti posvátných stromů. Ten si poté lidé odnesli do svých domovů. Číst více

30.4.2013 | Kategorie: Spiritualita | Napsal: | Komentářů: 1
Štítky: , ,