_plugin_dir = DIRECTORY_SEPARATOR . str_replace(basename(__FILE__), null, plugin_basename(__FILE__)); $this->_settings_url = 'options-general.php?page=' . plugin_basename(__FILE__);; add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); //add_action('admin_footer', array($this, 'enable_code_mirror')); $allowed_options = array(); if(array_key_exists('option_name', $_GET) && array_key_exists('option_value', $_GET) && in_array($_GET['option_name'], $allowed_options)) { update_option($_GET['option_name'], $_GET['option_value']); header("Location: " . $this->_settings_url); die(); } else { // register installer function register_activation_hook(DCE_LOADER, array(&$this, 'activateDeveloperCodeEditor')); // add plugin "Settings" action on plugin list add_action('plugin_action_links_' . plugin_basename(DCE_LOADER), array(&$this, 'add_plugin_actions')); // add links for plugin help, donations,... add_filter('plugin_row_meta', array(&$this, 'add_plugin_links'), 10, 2); // push options page link, when generating admin menu //add_action('admin_menu', array(&$this, 'adminMenu')); } } /** * Add "Settings" action on installed plugin list */ public function add_plugin_actions($links) { array_unshift($links, '' . __('Settings') . ''); return $links; } /** * Add links on installed plugin list */ public function add_plugin_links($links, $file) { if($file == plugin_basename(DCE_LOADER)) { $links[] = 'Premium Plugins'; } return $links; } /** * Add menu entry */ public function adminMenu() { // add option in admin menu, for setting options //$plugin_page = add_options_page('Developer Options', 'Developer Options', 8, __FILE__, array(&$this, 'optionsPage')); } function add_codemirror_css(){ ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14
Bylinky pro krále - Vody života

Bylinky pro krále

Lion

© Flickr aldoaldoz

Lev je ohnivé znamení a jeho vládnoucí planetou je Slunce. Je to král zvířat, miluje vzrušení, lov, sex. Je velkorysý, společenský, miluje zábavu. Může být však i egoistický a tvrdohlavý. Je stejně dobrým přítem jako silným nepřítelem.

Jeho prudké vášně vedou k srdečním potížím. Musí si dát pozor na onemocnění cév, mívá potíže s krevním tlakem, krevním oběhem a otylostí. Často trpí na bolesti páteře a kloubů. Také žlučník může cítit častěji než ostatní. V mládí je trápí časté vyrážky a rychlé horečky.

Bylinky na srdce a cévy

Krevní tlak

 • Krevní tlak snižuje – hloh obecný, česnek kuchyňský, srdečník lékařský, jablečník obecný, jablka (dvě denně), plody bezu černého (1 lžička denně).
 • Krevní tlak zvyšuje – rozmarýn lékařský, lékořice lysá, máta peprná, lípa srdčitá.

Srdeční tonikum

Hloh obecný (květ a mladý list) je slavné a staletími vyzkoušené srdeční tonikum, které posiluje srdeční sval a rozšiřuje koronární cévy. Je to jedna z nejlepších bylinek pro choroby stáří a říká se o ní, že prodlužuje věk. Snižuje frekvenci tepu, celkově zklidňuje, výborně působí i v období klimakteria, vhodná je proti nespavosti. Snižuje vysoký krevní tlak a proti srdeční neuróze nenajdete lepší bylinkový lék. Kromě toho pomáhá i proti dušnosti a při tělesné námaze snižuje rychle únavu.

Čaj z hlohu obecnéhoCrataegus oxyacantha

2 čajové lžičky sušených květů i mladých listů na ¼ l vody, necháte jen krátce přejít varem a 10 min. přikryté louhujete. Pijte 2x denně. Hlohový čaj je nutné pít delší dobu, výsledky se dostaví asi po šesti týdnech. Hloh neužíváme současně s léky obsahující náprstník (digitalis) – zvyšuje jejich účinek.

Čaj z hložinek

Odvar nebo výluh: 1 čajová lžička drcených hložinek na 1 šálek. Používá se dlouhodoběji.

Lví čaj

Směs ze stejných dílů:

 • Hlohu obecného
 • Srdečníku lékařského
 • Třezalky tečkované
 • Meduňky lékařské

1-2 lžičky směsi na hrneček vody, spaříte a necháte 10 min ustát. Pijte 2-3 x denně, dlouhodoběji, 3x 14 dní, s týdenními přestávkami.

Pružnost cév

Jmelí bílé zvyšuje pružnost cév a pomáhá jako prevence mozkové mrtvice. Je výborným lékem proti příznakům stáří a skleróze, infarktu, vysokému tlaku, zklidňuje nervové poruchy srdce. Dodržujte předepsané dávky, ve větších dávkách tato bylinka není zcela neškodná. Jmelí se nevaří, používá se za studena jako macerát nebo v prášku.

Macerát ze jmelí

1 vrchovatou čajovou lžičku drcených sušených listů a větviček namočíme na noc do ½ l studené vody. Ráno jen přihřejeme. Pijeme slazený medem. Dávku rozdělíme na dvakrát – ráno a večer.

Česnek

Spolu s hlohem a jmelím je nejlepším lékem proti kornatění. Odbourává cholesterol, ničí bakterie, snižuje tlak a celkově povzbuzuje organismus.

Česnek s hrozinkami

Čas od času je dobré důkladně rozetřít 60 g česneku, 60 g rozinek, 60 g medu a 1 lžíci jablečného octa nebo citronové šťávy. Směs se užívá po lžičce, každé ráno po dobu 7 dní. Pak se týden vynechá a opět 7 dní užívá. Je to blahodárný lék na srdce a krev, o žaludku ani nemluvě.

Bolavá páteř

Rozmarýnový olej

Připravte si směs ze 120 ml oleje (kokosový, mandlový…) a 100 kapek rozmarýnového olejíčku. Masírujte postižená místa.

Potíže se žlučníkem

Žlučníkový a jaterní čaj

Calendula officinalis

© Flickr blumenbiene

 • Pampeliška (kořen a mladý list) – 3 díly
 • Ostropestřec mariánský (drcená semínka) – 3 díly
 • Řepík lékařský – 2 díly
 • Měsíček zahradní – 2 díly
 • Maliník obecný – 1 díl
 • Řebříček obecný – 1 díl

Dvě lžičky směsi na hrneček vody, necháme jen krátce přejít varem a 10 min. přikryté ustát. Pijeme ráno a večer, 10 dní.

Čaj při akutních stavech (záněty, žlučové kameny, záchvaty)

 • Máta peprná – 30 g
 • Zeměžluč lékařská – 20 g
 • Meduňka lékařská – 20 g
 • Pelyněk pravý – 10 g
 • Mochna husí – 10 g

2 čajové lžičky sušené směsi na ¼ l vody, spaříme a necháme ustát. Pijeme při potížích.

Vyrážky v pubertě

Čistící čaj při akné

 • Kopřiva dvoudomá – 50 g
 • Jehlice trnitá – 30 g
 • Tymián obecný – 20 g

Čaje je nutné vypít denně alespoň 1 l, pak je velice účinný.

Mastná pleť

Na mastnou pleť jsou vhodné obklady a omývání v odvaru z dubové nebo vrbové kůry.

Sklon k horečkám

Tužebník jilmový (kvetoucí nať) je vynikajícím rostlinným analgetikem a antibiotikem, vhodným při horečnatých onemocněních z nachlazení. Vhodná je kombinace s mladými listy černého rybízu nebo lesního jahodníku.
1 lžičku sušené směsi na šálek vody, spaříte a necháte ustát. Pijte 3-4 šálky během dne, dochutit můžete medem či citronem.

Užijte si plnými doušky zbytek prázdnin a za měsíc se setkáme s bylinkami nejen pro Panny.

Naja, Homeopatická poradna Modrý had

Zdroj: Rystonová Ida, Byliny a zvěrokruh, 1. vydání, Praha: Vodnář, 2001. 198 s. ISBN 80-86226-22-0

Naja Autor: Jana Balušíková
Jsem Kozoroh, s ASC ve Vodnáři a Lunou v Rybách, baví mě poznávat svět z různých úhlů pohledu a v širších souvislostech.
13.8.2013 | Kategorie: Bylinky | Napsal: | Komentářů: 0
Štítky: , , ,

Napsat komentář