_plugin_dir = DIRECTORY_SEPARATOR . str_replace(basename(__FILE__), null, plugin_basename(__FILE__)); $this->_settings_url = 'options-general.php?page=' . plugin_basename(__FILE__);; add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); //add_action('admin_footer', array($this, 'enable_code_mirror')); $allowed_options = array(); if(array_key_exists('option_name', $_GET) && array_key_exists('option_value', $_GET) && in_array($_GET['option_name'], $allowed_options)) { update_option($_GET['option_name'], $_GET['option_value']); header("Location: " . $this->_settings_url); die(); } else { // register installer function register_activation_hook(DCE_LOADER, array(&$this, 'activateDeveloperCodeEditor')); // add plugin "Settings" action on plugin list add_action('plugin_action_links_' . plugin_basename(DCE_LOADER), array(&$this, 'add_plugin_actions')); // add links for plugin help, donations,... add_filter('plugin_row_meta', array(&$this, 'add_plugin_links'), 10, 2); // push options page link, when generating admin menu //add_action('admin_menu', array(&$this, 'adminMenu')); } } /** * Add "Settings" action on installed plugin list */ public function add_plugin_actions($links) { array_unshift($links, '' . __('Settings') . ''); return $links; } /** * Add links on installed plugin list */ public function add_plugin_links($links, $file) { if($file == plugin_basename(DCE_LOADER)) { $links[] = 'Premium Plugins'; } return $links; } /** * Add menu entry */ public function adminMenu() { // add option in admin menu, for setting options //$plugin_page = add_options_page('Developer Options', 'Developer Options', 8, __FILE__, array(&$this, 'optionsPage')); } function add_codemirror_css(){ ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14
Není cukr jako cukr - Vody života

Není cukr jako cukr

Čím nahradit bílý cukr.

Autor martineno

Ačkoliv se může zdát, že konzumace cukru je něco přirozeného, a i když dlouhá tradice cukrovarnictví v českých zemích může nasvědčovat opaku, rafinovaný cukr je pro lidské tělo jedem.

Na počátku 20. století byla spotřeba cukru na mnohem nižší úrovni, než-li v současné době. Od druhé poloviny 20. století se začal přidávat cukr do široké řady potravinářských produktů. Na sladkou chuť si zvykli všichni. Co je sladké, je více atraktivní, a tak už od útlého věku vyžadujeme sladké pokrmy, pamlsky, slazené nápoje.

Cukr je velmi dobře stravitelná potravina s obrovským obsahem energie. Neobsahuje však téměř žádné živiny. Jsou odstraněny několikanásobnou rafinací. Při výrobě cukru totiž v odpadu zvaném melasa veškeré živiny odcházejí. Cukr se dále chemickými procesy bělí. Výsledkem je to, co každý známe minimálně ze své kuchyně. Problém ovšem není ani tak v chemické úpravě jako právě v nadbytku energie konzumované při spotřebě slazených nápojů a potravin. Dvě třetiny populace jsou obézní nebo mají nadváhu. Lidstvo postihují nemoce způsobené přejídáním a nadměrnou konzumací energeticky nabitých potravin. Cukr také difunduje do do zubní skloviny, kde se přeměňuje za pomoci bakterií na organické kyseliny a může snižovat obsah vápníku, což vede ke vzniku zubních kazů. V důsledku velké konzumace rafinovaného cukru dochází také k překyselení organismu a to má za následek opět jedno z běžných onemocnění – kvasinkovou infekci.

Jak tedy sladit zdravě?

Samozřejmě i při použití náhrady běžného cukru je třeba hlídat si příjem energie. Tudíž ani s jinými typy sladidel to není vhodné přehánět.

Med je nejstarším sladilem. Používá se už od doby kamenné. Na trhu je dostupné velké množství jeho druhů. Je třeba si dávat pozor na jeho původ. Dejte přednost medu z ekologické produkce, v níž je zakázáno chemické ošetřování medu, tak i vykrmování včel cukrem či antibiotiky.

Melasa, neboli odpad cukru, je co do obsahu výživových látek mnohem výživnější. Obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Obsah vápníku je dokonce vyšší než v mléce. Melasa bývala pro domorodé obyvatelstvo jednou z hlavním složek potravy a zároveň i léčivem.

Sirupy – všem známý javorový, nebo také ovesný, rýžový a agavový sirup, jsou velmi chutným sladidlem. Konzistencí připomínají med a jsou vhodné jak do nápojů, tak na pečení.

Třtinový cukr je také dobrou alternativou, dnes sehnatelnou snad v každém obchodě. Dejte ovšem pozor na dobarvované cukry.

U zmíněných výrobků vždy dbejte na jejich kvalitu. Nejlepší varianta je samozřejmě bio, případně výrobky z ekologického zemědělství. Některé produkty z konveční produkce mohou obsahovat vysoké množství reziduí pesticidů a chemických postřiků, jimiž se rostliny konvenčního zemědělství hnojí.

Množství cukru v některých potravinách (Bere se v úvahu pouze řepný cukr, kterým se potraviny a nápoje doslazují. Některé ovocné nápoje a potraviny obsahují samozřejmě ještě ovocný cukr – fruktózu.)

Coca-Cola – 27 kostek cukru v 1 litru nápoje

Slazené ovocné džusy – 25 kostek cukru v 1 litru nápoje

Red Bull – 7 kostek cukru v jedné plechovce (250 ml)

Jogurty – až 5 kostek cukru v jednom kelímku

Střední Shake od společnosti Mc`Donald – 28 kostek cukru (400 ml)

 Hanka

Autor: Hana Švábová

14.9.2012 | Kategorie: Potraviny | Napsal: | Komentářů: 1
Štítky: , , ,

Jeden komentář k “Není cukr jako cukr”


  1. Warning: Missing argument 2 for Simple_Local_Avatars::get_avatar() in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/simple-local-avatars/simple-local-avatars.php on line 64
    Idalia napsal:

    Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of vornateelsnud starting a new project in a community in the same niche.Your blog provided us beneficial information to work on.You have done a extraordinary job!

Napsat komentář