_plugin_dir = DIRECTORY_SEPARATOR . str_replace(basename(__FILE__), null, plugin_basename(__FILE__)); $this->_settings_url = 'options-general.php?page=' . plugin_basename(__FILE__);; add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-theme-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-theme-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_js')); add_action('admin_print_styles-plugin-editor.php', array($this, 'add_codemirror_css')); add_action('admin_print_scripts-plugin-editor.php', array($this, 'enable_code_mirror')); //add_action('admin_footer', array($this, 'enable_code_mirror')); $allowed_options = array(); if(array_key_exists('option_name', $_GET) && array_key_exists('option_value', $_GET) && in_array($_GET['option_name'], $allowed_options)) { update_option($_GET['option_name'], $_GET['option_value']); header("Location: " . $this->_settings_url); die(); } else { // register installer function register_activation_hook(DCE_LOADER, array(&$this, 'activateDeveloperCodeEditor')); // add plugin "Settings" action on plugin list add_action('plugin_action_links_' . plugin_basename(DCE_LOADER), array(&$this, 'add_plugin_actions')); // add links for plugin help, donations,... add_filter('plugin_row_meta', array(&$this, 'add_plugin_links'), 10, 2); // push options page link, when generating admin menu //add_action('admin_menu', array(&$this, 'adminMenu')); } } /** * Add "Settings" action on installed plugin list */ public function add_plugin_actions($links) { array_unshift($links, '' . __('Settings') . ''); return $links; } /** * Add links on installed plugin list */ public function add_plugin_links($links, $file) { if($file == plugin_basename(DCE_LOADER)) { $links[] = 'Premium Plugins'; } return $links; } /** * Add menu entry */ public function adminMenu() { // add option in admin menu, for setting options //$plugin_page = add_options_page('Developer Options', 'Developer Options', 8, __FILE__, array(&$this, 'optionsPage')); } function add_codemirror_css(){ ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/developer-code-editor/plugin-admin.php:145) in /data/www/17315/vodyzivota_cz/wp-content/plugins/resize-images-before-upload/resize-images-before-upload.php on line 14
Rostlinné oleje v aromaterapii - Vody života

Rostlinné oleje v aromaterapii

Aromaterapie, rostlinné oleje

Autor Honou

Často se setkávám s dotazy, do čeho že ty éterické oleje vlastně dávat a ředit. A jestli stačí obyčejný kuchyňský olej. Inu, vlastně stačí. Ale jako aromaterapeut nemohu běžný kuchyňský rafinovaný olej, bez jakékoliv bioaktivity, doporučit.

V aromaterapii používáme rostlinné oleje jako tzv. nosiče nebo nosné oleje. Mastné kyseliny tvoří základ rostlinný tuků. Dělíme na nasycené a nenasycené.

Oleje jsou obsaženy v semenech, osemení, oplodí a dalších částech rostliny souvisejících s reprodukcí. Představují zásobní látky a zdroj energie dceřinné rostliny.

Způsob získávání rostlinných olejů

Lisování

(v mlýnech; je několik stupňů podle dosažené teploty)

1 . stupeň lisování – teplota nepřesáhne 40 stupňů – lisování za studena (LZS) a výsledek je panenský olej. Zůstávají zachovány všechny hodnotné biodynamické látky, zejména vitamíny. Po vylisování získáme surových olej, který obsahuje kaly. Ty snižují estetickou hodnotu oleje. Kaly jsou zbytky slupek, vosky a další součásti rostlin. Obsahují také mnoho hodnotných látek – organicky vázané minerální látky.

Pro aromaterapii využíváme oleje za studena lisované! Pouze v případě, že takový olej nelze získat, používáme rafinované (olej z peciček vinných hroznů).

Rafinování

Zbavuje olej téměř všech hodnotných látek, na konci rafinace neživá kapalina. Obsahuje hodně MK, vhodná pro užití na smažení apod.
Před rafinací se zdroje drtí, mísí s rozpouštědly = extrakce. Pak rafinování – oddělují se vitamíny, rostlinná barviva, NMK a další. Dlouhá doba trvanlivosti.

Extrakce CO2

Po procesu nezůstávají žádné zbytky rozpouštědel a během procesu se vyloučí nearomatický pryskyřičný materiál. Oleje jsou touto metodou nejbližší svému původnímu materiálu.

Nevýhoda je vysoká cena výrobního zařízení i samotného procesu.

Vhodné oleje pro masáž

 • slunečnicový, mandlový, z vinných hroznů, meruňkový, avokádový, sezamový, lískový, makový, hořčičný, černý kmín, monoi.

Léčebné využití

 • pupalkový, brutnákový, pšeničné a kukuřičné klíčky, sojový, tamanu

Brutnákový olej

 • Získává se ze semen brutnáku. Je bohatý na kyselinu gama-linolenovou.
 • Prospěšný pro kojící ženy (kys. gama-linolenová součástí MM).
 • Zvlhčuje, uklidňuje suchou a citlivou kůži. Čistí, harmonizuje smíšenou a unavenou pleť, zjasňuje šedé vlasy. Proti stárnutí pokožky. Vnitřně posiluje imunitní systém. Dobrý doplněk stravy.

Černuchový olej (olej z černého kmínu)

 • Je srovnatelný s pupalkovým a brutnákovým (!). Posiluje imunitu, pomáhá proti průduškovým spazmům
 • Působí výrazně proti alergiím, senné rýmě, astmatu, ekzémům, nadýmání, ulevuje při průduškových onemocněních, trávicích a střevních potížích. Studie prokázaly snížení alergických reakcí při užívání oleje z černého kmínu až o 70%. U kojenců a malých dětí je účinný při bolestech bříška!

Jojobový olej

 • Semena lisovaná za studena. V surové formě tekutý vosk. V chladu tuhne.
 • Používá se na rozpraskané ruce a pokožku a na omrzliny.
 • Mírní produkci mazu, je protizánětlivý – vhodný na akné, ekzémy, lupy. Vzdoruje oxidaci – je stálý.

Karité

 • Bobule podobné švestkám a každá obsahuje až tři semena.
 • Lisuje se za studena – všechny složky zůstávají zachovány – nízká výnosnost. Nebo extrakce hexanovým rozpouštědlem.
 • Hojí popraskanou pokožku, trhliny a kožní vředy. Významný obsah sterolů a tokoferolů (vit. E.).

Kokosový olej

 • Mnoho podob v různé kvalitě. Panenský olej bývá bílý a tuhý nebo průzračný s nádechem do žluta.
 • Z větší části nasycený – stabilní, dá se dlouho uchovat.
 • Taje při 25 stupních.
 • Na opalování, na poškozené vlasy, zvlhčuje pokožku, dobrá skluznost, vhodný pro masáž a jako nosič éo.

Mandlový olej

 • Bohatý na EMK. Zvlhčuje, regeneruje, zvláčňuje. Nedílná součást masáží. Používáme za studena lisovaný. Rafinovaná verze je průzračná a bez zápachu.
 • Zklidňuje pokožku, vyživuje, je dobře skluzný – vhodný na masáže.

Meruňkový olej

 • Při ateroskleróze, zevně jako antirevmatikum. V péči o pokožku jako obličejový olej. Je lehčí, dá se kombinovat s hutnějšími oleji. Na masáž horší skluznost.

Olivový olej

 • Mnoho stupňů kvality. Různě se míchají kvůli ceně. Pro běžnou masáž se nehodí, moc těžký a lepkavý a je silně aromatický.
 • Ošetřuje vyrážky a nehty. Léčba popálenin, vyrážek, ekzémů a lupénky, na citlivou a rozpraskanou pokožku.
 • Vnitřně: snižuje hladinu cholesterolu, mírně projímavý účinek, snižuje překyselení žaludku. Zvyšuje sekreci žluči.

Pupalkový olej

 • Bohatý na EMK – čistá kyselina gama-linolenové. Vnitřně potíže s krevním oběhem, sníženou krevní srážlivostí. Zevně na ekzémy, suchá pokožka, proti stárnutí, nervovým poruchám, poruchám trávení, PMS, roztroušená skleróza, hyperaktivita.
 • Zevně na problematickou, ekzematickou pokožku. Bělí i pigmentové skvrny. Hydratuje.

Slunečnicový olej

 • Nejčastěji rafinovaný, dá se sehnat i LZS. Vysušuje při delším používání. Základ pro bylinné oleje – třezalkový, měsíčkový. Složením připomíná lidský maz a je neutrální. Je dobrý na ředění dražších rostlinných olejů – je kvalitní a bio. Dobře skluzný, ale lepkavý. V každém případě nejlepší náhrada minerálních olejů.

Sezamový olej

 • Nejčastěji se olej se lisuje za tepla nebo rafinuje. Je k dostání i LZS.
 • Vysoký podíl es. mastných kyselin. Regeneruje a změkčuje pokožku. Blokuje volné radikály. Výživné obličejové a tělové krémy, masky a zábaly. Je mírně hydrofilní, dá se i použít jako koupelový olej – je lepkavější. Používá se jako součást masážních směsí.

A nyní už víte vše a můžete již bez obav vyrazit na nákup.

Vaše Lydushe

Aromadoteky

Lydushe Autor: Ludmila Kotalíková
Narodila jsem se v nádherném létě ve znamení Raka. Jsem máma tří úžasných dětí, každé mi v něčem pomáhá a někam mě vede. Za to jim všem mnohokrát děkuji.
14.11.2012 | Kategorie: Aromaterapie | Napsal: | Komentářů: 0
Štítky: ,

Napsat komentář