Zánět močového měchýře patří k onemocněním, která se nejčastěji objevují v chladných podzimních a zimních měsících. S touto nemocí se setkala velká většina z nás a dobře víme, že dokáže být velice nepříjemná. Pokud je zánět v pokročilém stádiu, nezbývá nic jiného než navštívit lékaře, počáteční stádium ale můžeme zvládnout sami s pomocí bylinek.
Obsah článku
- Zánětem trpí hlavně ženy
- Příčiny vzniku onemocnění
- Příznaky zánětu močového měchýře
- Přírodní léčba zánětu močového měchýře
- Bylinky používané při zánětu močového měchýře
Zánětem trpí hlavně ženy
Močový měchýř je na chlad velice citlivý, proto je chladné období roku pro zánět močového měchýře a močových cest nejrizikovější. Toto onemocnění postihuje častěji ženy než muže. Vyplývá to z anatomie ženského těla, které má močovou trubici umístěnou blízko konečníku. Z toho důvodu se bakterie Escherichia coli, která je nejčastějším původcem zánětu, snadněji dostane z trávicího traktu do močového měchýře.
TIP: Přečtěte si článek Jak na správný pitný režim?
Příčiny vzniku onemocnění
Zánět močového měchýře může vzniknout z několika důvodů. Jednou z příčin je nedostatečný příjem tekutin. Škodlivé bakterie je – hlavně v počátečním stadiu nemoci – možné vyplavovat močí, proto je potřeba dostatečně pít. Záleží také na tom, jak se naše tělo dokáže útoku bakterií bránit. Pokud máme sníženou obranyschopnost organismu, budeme na vznik zánětu náchylnější. Dalšími možnými důvody jsou zadržování moči, nedostatečná hygiena i nevhodné sexuální chování. Vznik infekce mohou podpořit i některá další onemocnění.
Příznaky zánětu močového měchýře
Zánět močového měchýře se zpočátku projevuje nenápadně, pouze nezvyklým tlakem v močové trubici. Pokud se nám nepodaří onemocnění zastavit hned v počátku, začnou se objevovat další problémy, mezi které patří časté močení provázené řezáním nebo pálením, někdy i bolestí v podbřišku. Moč bývá zakalená a může obsahovat stopy krve. Častým projevem je také zvýšená teplota. Akutní zánět, který již zasáhl i ledviny, často provázejí bolesti v bedrech.
V případě, že se objeví tyto závažnější problémy, je potřeba navštívit lékaře. Počáteční stádium nemoci můžeme zvládnout pomocí bylinek, urologických čajů a doplňků stravy. Pomáhá také změna režimu, což znamená zvýšení příjmu tekutin a omezení cukrů, kávy a alkoholických nápojů.
Přírodní léčba zánětu močového měchýře
Pokud pociťujeme příznaky začínajícího zánětu močového měchýře, měli bychom se pokusit zastavit jeho další šíření. K tomu můžeme použít hned několik druhů bylinek, které mají různé účinky. Výhodné jsou bylinkové směsi, které zajistí kombinovanou pomoc. Další možností léčby zánětu močového měchýře jsou bylinkové sedací koupele a teplé obklady podbřišku z odvaru přesličky a heřmánku. V případě, že jsme na toto onemocnění náchylnější, je dobré pít bylinkové čaje jako prevenci, lékaři doporučují 1 až 2 šálky týdně. Jako prevence se také doporučují brusinky.
TIP: Přečtěte si o účincích čaje na lidský organismus
Bylinky používané při zánětu močového měchýře
Bylinky a další účinné pochutiny je možné podle jejich účinků rozdělit do několika skupin:
- zabránění množení bakterií – heřmánek, medvědice, oman, zlatobýl celík. Kromě bylinek jsou také účinné brusinky, borůvky, klikvy, ostružiny, česnek a rybíz.
- zvýšení tvorby moči a lepší vylučování škodlivin – smetánka, bříza, pýr, kopřiva, lípa, vřes, mařinka, průtržník, přeslička, lékořice, truskavec, svízel, jitrocel a další. Z potravin pomáhá libeček, celer, petržel a další.
- zabránění usazování bakterií v močových cestách – topolovka, tužebník, proskurník, vrbovka a další.
- posílení imunity a snížení náchylnosti ke vzniku zánětu močového měchýře – kozinec, echinacea rakytník, lichořeřišnice, bez černý, šípek, medvědí česnek a další.