Když Blíženec marodí

Blíženci jsou znamení plné protikladů. Jsou schopní, všestranní, ale nestálí. Rychle myslí, rychle se rozhodují. Často se zamilovávají a touží především po duševním splynutí. Vládnoucí planeta Merkur je vede k neustálému růstu, stále dopředu a k obměnám. Zdravotní potíže se soustřeďují na oblast dýchání. Jsou náchylnější k úrazům a chorobám ramen, paží, rukou, prstů. Často mívají žaludeční a trávící obtíže. Díky své aktivitě mají poměrně velkou potřebu spánku, ale pro hlavu plnou myšlenek mají spánek horší nebo mohou trpět i nespavostí. Bývají netrpělivými pacienty. Život jim dokáží znepříjemnit i časté kožní obtíže.

Potíže dýchacích cest

Čaje čistící plíce od hlenů

 1. Květový čaj – květ divizny velkokvěté, fialky vonné, topolovky růžové, petrklíče, vlčího máku.
 2. Kořenový čaj – ibišek, lékořice lysá, oman pravý, modrý kosatec německý, petrklíč.
 3. Listový čaj – jitrocel kopinatý, konopice pýřitá, podběl léčivý, plicník lékařský, kopřiva velká, yzop lékařský.

Květové a listové čaje jen spaříme, necháme přikryté 10 min. ustát a pijeme slazené medem. Kořenové čaje necháme mírně povařit.

Sirup čistící plíce (průdušky, kašel, zastaralé katary)

Na noc namočíme do vody jablečník obecný, lékořici lysou, skořici, zázvor, hrozinky, kořen puškvorce obecného nebo omanu pravého. Ráno svaříme, přecedíme a povaříme s cukrem do mírného zhoustnutí. Užíváme po lžících několikrát denně.

Fenykl obecný

Je nepostradatelný při trávicích potížích z plynatosti. Zároveň je to bylinka, která čistí dýchací cesty a utišuje dráždivý kašel. Celkově zklidňuje. Je vhodný i pro kojící matky, neboť zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Čaj na odkašlávání

Kořen lékořice lysé, omanu pravého a proskurníku lékařského (stejným dílem). 1 lžíci směsi mírně povaříme ve ¼ l vody a necháme ustát. Pijeme teplý, 2x denně.

Jitrocelový med

Čerstvé jitrocelové listy opereme a drobně nakrájíme. Utřeme v porcelánové nebo skleněné míse, přidáme trochu vody a dobře promícháme. Vzniklou kašičku smícháme s přiměřeným množstvím medu. Užíváme po lžičkách. Jitrocelový med výborně pomáhá při nemocech dýchacích cest se silným zahleněním, kašli, chronickém kataru průdušek. Podával se dětem i při černém kašli. Úspěšně se používá také při žaludečních a dvanácterníkových vředech a při všech poruchách trávení.

Revmatické otoky rukou

Čaj i obklad

 • Meduňka lékařská (list) – 15 g
 • Komonice lékařská (nať) – 10 g
 • Mateřídouška obecná (květ) – 10 g
 • Heřmánek pravý (květ) – 5 g

Vše smícháme a povaříme 5 min v ½ l vody. Odvar přecedíme a rozdělíme na dva díly. Polovinu vypijeme, z druhé poloviny uděláme teplý obklad. Co nejteplejší přiložíme na bolestivé místo a teple obalíme.

Protirevmatický čaj

 • Tužebník jilmový (květ) – 50 g
 • Černý rybíz (list) – 30 g
 • Kopřiva dvoudomá (nať) – 20 g

Použijeme 2 čajové lžičky směsi na ¼ l vody, spaříme a necháme 10 min. přikryté ustát. Pijeme 3-4 hrnky denně.

Náchylnost k nespavosti

Kozlík lékařský

působí sedativně, je i dobrým hypnotikem, má lehce narkotizující účinky, tlumí bolest. Vysoké dávky by mohly způsobit halucinace, křeče a ještě vyšší nervozitu, proto nepřekračujte doporučené dávkování.
Čaj – 1 čajová lžička kozlíku (oddenek s kořínky) na šálek vody. Mírně necháme přejít varem a 10 minut ustát. Pijeme na noc.

Kožní choroby

Říká se, že kůže je zrcadlem vnitřních orgánů, především jater a ledvin. Při léčbě vyrážek je důležité vyčistit organismus od škodlivin, které do něj nepatří.

Čistící čaje

Použít můžeme některou z těchto bylinek:

 • kopřiva dvoudomá, pampeliška, oddenky pýru plazivého, mladé listy břízy bělokoré, jahodník obecný, mladé výhonky ostružníku, maceška polní (nať), květ vřesu obecného, vrbovka malokvětá, řebříček obecný (květ).

2 lžičky směs dvou až tří bylinek spaříme ¼ l vařící vody a přikryté necháme 10-15 min. odstát. Pijeme 3-4x denně hrnek.
Dalším předpokladem léčby vyrážek je odlehčovací dieta (nejlépe jaterní). A zhubnout, máte-li nadváhu.

Popáleniny

Přiložíme strouhaný syrový brambor s olivovým olejem nebo strouhanou mrkev jako zábal. Pomáhá také potírání třezalkovým olejíčkem.

Plísně a prašiviny

Koupeme v odvaru kořene kapradě samce, vlaštovičníku, kořene pupavy, svízelu nebo v listech ořešáku.

Žaludeční a trávící obtíže

Čaj při žaludeční neuróze a katarech

 • Třezalka tečkovaná – 2 díly
 • Řebříček obecný – 1 díl
 • Meduňka lékařská – 2 díly
 • Máta peprná – 1 díly

Pijeme dvakrát denně šálek horkého nálevu ze dvou čajových lžiček směsi na ¼ l vody.

Bolesti ve střevech (z nervozity)

 • Meduňka lékařská – 20 g
 • Máta peprná – 20 g
 • Drcený anýz – 8 g

2 čajové lžičky směsi na hrnek vody, jen mírně povařit a nechat ustát. 2-3x denně vypít šálek.

Naja, Homeopatická poradna Modrý had

Zdroj: Rystonová Ida, Byliny a zvěrokruh, 1. vydání, Praha: Vodnář, 2001. 198 s. ISBN 80-86226-22-0

Publikováno
V rubrikách Bylinky

Od Naja

Jsem Kozoroh, s ASC ve Vodnáři a Lunou v Rybách, baví mě poznávat svět z různých úhlů pohledu a v širších souvislostech.

2 komentáře

 1. Všecky ty bylinky se dají koupit v lékárně? Nebo je třeba vyhledat bylinkáře… :o)
  Díky.
  M.

 2. Určitě je lepší zajít do bylinkové lékárny, běžná by nemusela tak široký sortiment. Např. v Brně je na Palackého 114. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *