Vodnáři jsou charakterističtí progresivním myšlením. Jejich snaha hledat pravdu a vše důkladně prozkoumávat pramení z vlivu Urana, který je jejich vládnoucí planetou a dělá z nich přirozené rebely. Lákají je i duchovní možnosti lidstva, hledání životní perspektiv pro lidstvo, zajímají se o filosofické úvahy a mají reformátorské sklony.
Oblastí, kterou mají citlivější, jsou dolní končetiny od kolen dolů. Mohou trpět na bolesti holení, zlomeniny, bércové vředy, křečové žíly, záněty žil, otoky nohou, nočními křečemi v nohách. Mívají studené nohy, které jsou důsledkem nedostatečného prokrvování.
Z přemíry duševní činnosti může plynout nervové napětí a s ním související špatný spánek, neklid, poruchy soustředění, migrény, bušení srdce, fobie, zvýšený tlak.
Bércové vředy
Mast z měsíčku zahradního
Mast zakoupíte v lékárně nebo si ji můžete vyrobit sami, pokud máte měsíček na zahradě.
2 plné hrsti mladé čerstvé bylinky drobně nasekáme. Používá se celý stvol, květ i list měsíčku. Dáme na pánev asi do ¼ kg čistého nesoleného vepřového sádla. Necháme zesklovatět. Pak odstavíme a necháme stát do druhého dne. Potom jen rozehřejeme, procedíme do nádobky a uložíme ve tmě.
Obklady
- Kostival lékařský (kořen) – 4 díly
- Ořešák královský (mladý list) – 3 díly
- Měsíček zahradní (květ) – 1 díl
Připravíme si odvar z 1 lžíce směsi a obklad přikládáme 30 min. Během této doby každých 5 min. znovu namáčíme v odvaru a obklad obnovujeme.
Křečové žíly, záněty žil, otoky, trombózy
- Kaše z kostivalu – čerstvý kostivalový kořen nastrouháme a jako kašovitý obklad přiložíme na postižené místo, přikryjeme plátýnkem a ovážeme obinadlem. Do kašovité hmoty můžeme přidat trochu čistého vepřového sádla.
- Obklad z hluchavky bílé – kaše ze spařené čerstvé byliny.
- Kašovitý obklad z čerstvých květů bezinek.
- Kašovitý obklad ze spařené čerstvé komonice lékařské – zejména na otoky.
- Kašovitý obklad z vrbiny penízkové, které se také říká žilní koření.
Kašovité obklady připravíme tak, že čerstvou bylinku (může být i sušená) krátce spaříme, posekáme na kaši, přidáme trošku octa, sádla, někdy i lžíci mouky (aby byla hmota hustší a lépe přilnula). Natřeme na plátýnko, přiložíme a ovážeme.
Čaj maté
Tento čaj má nejen zvláštní příjemnou chuť, ale je i léčivý. Obsahuje totiž rutin (vit. P), který dobře ovlivňuje cévy. Lze ho zakoupit pod jménem Maté nebo Paraná. Jedná se o lístečky cesmíny paraguajské sušené nad otevřeným ohněm ze vzácných dřevin, takže čaj získá jemnou nahořklou chuť.
Noční křeče v nohách
- Do lihu naložíme mladé výhonky smrků a smícháme s octem v poměru 1 : 1. Potíráme na noc.
- Křeče rychle odstraníme, když ukrojíme kus cibule a bolestivá místa potřeme.
- Pomoci může zvýšení přísunu hořčíku ve stravě. Nalezneme ho v bramborách, baklažánech, mrkvi, olivách, cibuli, čekance, fazolích, borůvkách, šípcích, ředkvi aj.
Otoky nohou
- Oblíbenou bylinou poutníků byl ve středověku vratič obecný. Bývala to i bylina pošťáků. Unaveným nohám pomůže koupel v jejím silném odvaru (3 hrsti vratiče na 1 l vody). Vratiči se lidově říkávalo „návratníček“, protože tuto bylinku dávaly dívky svým mládencům, aby nezapomněli zpáteční cestu, aby se jim brzo navrátili. Byla to i bylinka kouzelná, nosila se jako talisman, protože se věřilo, že má moc učinit člověka neviditelným.
- Unavené nohy osvěží i koupel v odvaru svízelu syřišťového.
Máte studené nohy?
Studené končetiny obvykle signalizují špatné prokrvování končetin. Doporučují se střídavé koupele nohou (horká a studená voda). Přidá-li se odvar z levandule nebo rozmarýnu, účinek se zvýší. Výborným prostředkem je masáž olejíčkem nebo tinkturou z levandule klasnaté nebo rozmarýnu lékařského.
Rozmarýnové víno
Posiluje cévy, srdce i krevní oběh, celkově povzbuzuje, pomáhá při nízkém tlaku a rychle zahřeje i studené nohy.
- Lístky rozmarýnu lékařského – 50 g
- Rozinky – 15 g
- List a květ hlohu obecného – 15 g
- Plody hlohu obecného – 10 g
- Zázvor obecný – 5 g
- Skořicová kůra – 3 g
- Květ řebříčku obecného – 3 g
- Hřebíček (koření) – 3 kusy
Vše vložíme do 2 l sladkého červeného vína (případně přidáme 2 lžíce medu) a necháme 14 dní louhovat, nejlépe ve sklenici od okurek. Každý den směsí zamícháme. Po přecezení užíváme 1 sklenku ráno a 1 večer.
Na venkově se vyrábělo i jednoduché rozmarýnové víno, které sice nebylo tak chutné, ale dovedlo rozehřát tak, že se používalo i proti impotenci.
Příprava: do láhve bílého přírodního vína se vsunula celá snítka rozmarýnu. Po 7 dnech se mohlo pít, ale nejvýše ½ – 1 dcl denně. Srdcaři pozor, zvyšuje krevní tlak!
Migréna
Při léčení migrény je dobré především dbát na úpravu životosprávy, ale také vyloučit možné příčiny: vyčerpanost, duševní přepětí, nepravidelný spánek, kouření nebo alkohol. Bylinkových metod je několik:
- Potírat spánky a čelo eukalyptovým olejem.
- Přiložit teplý obklad z květů heřmánku a teple obalit.
- Střídavé koupele nohou v odvaru rozmarýnu (voda musí sahat nad kotníky).
- Obklady z máty peprné s trochou octa.
- Při prvních příznacích vypít po doušcích velmi horký čaj z řebříčku lékařského.
Neklid, špatný spánek, nervová slabost
O levanduli a rozmarýnu jsem se už zmínila jako o bylinkách na prokrvení, obě ale dobře působí při neklidu a nervozitě.
Čaj při neklidu a nervózním bušení srdce
- Hloh obecný (květ i list) – 40 g
- Třezalka tečkovaná – 15 g
- Srdečník lékařský – 10 g
- Meduňka lékařská – 10 g
- Hluchavka bílá (květ) – 5 g
2 lžičky směsi na šálek vody, spaříme a necháme přikryté stát 10-15 min. Pijí se 1-3 šálky denně, hlavně na noc.
Neklidný spánek dětí
- Anýz vonný (plod) – 10 g
- Fenykl obecný (plod) – 10 g
- Heřmánek pravý – 15 g
- Meduňka lékařská – 20 g
Čaj připravíme z 1 čajové lžičky směsi na 1 šálek vody. Bylinky necháme jen krátce přejít varem a 10 min. přikryté louhovat. Můžeme osladit. Pije se na noc. Je vhodný pro děti od dokončeného devátého měsíce.
Poruchy soustředění, zapomnětlivost
Čaj na zlepšení paměti
- Rozrazil lékařský – 3 díly
- Přeslička rolní – 1 díl
Čaj se pije jako nálev z 1-2 čajových lžiček na šálek vody, kúra 14 dní, 2 šálky denně.
Kořeněný čaj
- Kusová skořice – 1 svitek
- Hřebíček – 3 ks
- Nové koření – 3 ks
- Kardamom (drcený) – 3 ks
Vše 5 min povaříme v 1 litru vody a vařícím odvarem pak přelijeme jednu lžíci černého čaje. Necháme ještě 5 min. louhovat. Čaj je velice osvěžující a bystří mozek.
Naja, Homeopatická poradna Modrý had
Zdroj: Rystonová Ida, Byliny a zvěrokruh, 1. vydání, Praha: Vodnář, 2001. 198 s. ISBN 80-86226-22-0