Mnoho tváří čaje

tea-620820_1280

Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem světa a jeho obliba u nás stále stoupá. Proto jsme pro vás připravili sérii článků, které vám představí některé z mnoha tváří tohoto nápoje. Nejprve se seznámíme s původem a historií čaje, poté si řekneme něco o tom, jak čaj ovlivňoval (nejenom) naši kulturu, dozvíme se něco o účincích čaje na lidský organismus a nevynecháme ani různé druhy čaje a způsoby jeho přípravy.

 Většina z nás dříve znala čaj jenom jako nápoj připravený louhováním sáčku v teplé vodě, který se pije ráno, anebo když je člověk nemocný. Nejznámější byl čaj černý (často převařený), anebo ovocný pytlíkovaný. Dnes jsou naše možnosti podstatně širší a svět čaje plný vůní, chutí, barev i opojných doušků pro nás nikdy nebyl tak otevřen. Existuje u nás mnoho obchodů s čajem i čajoven, vycházejí články o blahodárném vlivu čaje na lidský organismus a zálibu v pití bílých, žlutých, zelených, modrých a černých či červených čajů nachází stále více lidí různých generací. 

Děkujeme čajovému klubu Duhovka  za podporu, bez níž by tato série článků nevznikla.

Historie čaje

I. část

 „Je zvláštní nacházet jednu rostlinu u kořenů mnohých významných zvratů v dějinách. Pokud poznáte její příběh, nemůžete se už nikdy dívat na svět stejnýma očima.“[1]

Na úvod si řekněme něco málo o tom, nakolik si čaj v Číně, jeho původní domovině, lidé cenili. Dobrý a kvalitní čaj byl někdy přirovnáván ke kvalitnímu vínu. Tyto dva nápoje spolu v Číně často soutěžily, zvláštně v bohatých a vzdělaných vrstvách. Údajně je musela rozsoudit až voda, z níž oba nápoje pocházely. (Čaj však neoficiálně vyhrál.) Podobně jako znalci vína dokáží určit jeho původ a stáří, znalci čaje určují původ čaje – oblast a plantáž, její nadmořskou výšku, na kterou světovou stranu byla tato plantáž obrácena a v jakém období byl čaj sklizen.

Příběhů o objevení čaje je mnoho a jedná se spíše o legendy než o autentickou historii. Došlo k tomu kolem roku 2700 před Kristem. Bájný bylinkář Šen-nung během svého putování jednou převařoval vodu, aby se vyhnul nemocem, a náhodou mu do ní spadlo několik lístků z čajovníku. Chtěl lístky vyndat, ale učarovala mu jemná vůně vzniklého nápoje. Když jej následně ochutnal, poznal, že se jedná o osvěžující a léčivý nápoj.

Jiný a zřejmě mladší příběh o jeho objevení popisuje, jak zasvěcenec Bódhidharma okolo roku 520 usnul při meditaci, a jakmile to zjistil, rozzlobil se na sebe, uřízl si víčka a odhodil je. Z nich pak vyrostl čajový keř. Symbolika odhozených víček odkazuje na povzbuzující účinky čaje, který často pili právě buddhističtí a taoističtí mniši při rozjímání a meditacích. Čaj byl také často označován za jednu z přísad bájného elixíru nesmrtelnosti. Dokonce i k objevení hedvábí údajně došlo díky tomu, že jedné z mnoha manželek čínského císaře spadl do čaje zámotek bource morušového.

Vývoj pití čaje a zvyků s tím spojených ovlivnilo několik významných osobností. Prvním takovým člověkem byl Lu Jü, autor vůbec první Knihy o čaji. Čaj měl pít sám Lao-c‘ během sepisování Tao-te-ťingu a Konfucius musel čaj znát taktéž. Čaj byl zdrojem inspirace mnoha umělců. Jednou z nejznámějších je Lu Tungova báseň z osmého století. Ačkoli v ní hovoří o čaji, je v Číně rozšířena natolik, že se občas ozývá i při pití alkoholických nápojů.

První šálek laská mé suché rty a hrdlo,

druhý tříští stěny osamělého smutku,

třetí hledá vyschlé prameny říček v duši,

aby nalezl příběhy pěti tisíců svitků.

Se čtvrtým odchází bolest minulých křivd,

pátý očišťuje mé maso a kosti,

se šestým se spojuji s nesmrtelnými,

potěšení ze sedmého mohu sotva snést.

Čerstvý vítr proniká mými křídly,

jak si razím cestu na Pcheng-laj.[2]

Později vznikají čajové plantáže a objevují se první čajmistři. Kolem osmého století se čaj dostává do Japonska. Zvyk pití čaje se po hedvábné stezce šíří postupně dál do sousedních zemí a celé Asie. Cihly lisovaného čaje v té době slouží dokonce jako universální platidlo, mezi chudými lidmi rozšířenější než bankovky. Příliš vysoká čajová daň znamenala v Číně několikrát rozsudek smrti pro ministra financí na příkaz císaře.

Jelikož se Čína dlouhou dobu izolovala od okolního světa, první informace o čaji do Evropy přináší až kniha „Cesty a putování“ od italského spisovatele Ramusia z roku 1559. Ovšem již od počátku 17. století se čaj rozšiřuje mezi bohaté holandské vrstvy a brzy nato už je běžně k dostání i pro obyčejné lidi v celé Evropě. Zvyk pití čaje se do Anglie do velké míry dostal díky Kateřině z Braganzy, manželce krále Karla II. (1630-1685). Kateřina pocházela z Portugalska a byla na pití čaje zvyklá a Karel, ačkoli ji nemiloval, se snažil o její pohodlí a zajistil jí stálý přísun čaje. Nápoj, který byl módní v královském paláci, se samozřejmě stal módním i v salonech a šlechtických sídlech. I když káva čaji zdatně konkurovala, ve prospěch čaje pravděpodobně rozhodlo i to, že čaj mohly pít i děti. Již v roce 1711 se stal ranní čaj společně s výtiskem novin vzorem pro dobře vedenou anglickou domácnost.

Pití čaje se v Anglii nejvíce rozšířilo za doby královny Viktorie, která byla čajem přímo posedlá. Vychovatelka budoucí mladé královny byla velice přísná a věřila, že ďábel svádí mládež ke dvěma hříchům: k pití čaje a čtení Timesů. Mladá princezna tudíž nesměla na čaj nebo noviny ani pomyslet. Neprodleně po své korunovaci v roce 1838 devatenáctiletá Viktorie požádala o šálek čaje a noviny. Poté prohlásila: „Teď vím, že opravdu vládnu!“.

Veronika Šulcová

 

Oslovil vás tento článek? Přijďte ochutnat čaj do čajového klubu Duhovka, Praha.

Příště: Historie čaje II. část

 


[1] Pcheng-laj je hora, kde sídlí nesmrtelní.

[2] Pratt James Norwood, Rosen Diana: Rádce milovníka čaje, Pragma, 1999

 

Použitá literatura a zdroje:

Augustýn, Jozef: Povídání o čaji, Fontána, 2001

Jü, Lu: Klasická kniha o čaji, DharmaGaia, 2002

Papus: Základy praktické magie, Volvox Globator, 2005

Pendell Dale: Pharmako/Dynamis. Moc rostlin a cesta jedů, Dybbuk, 2005

Pratt James Norwood, Rosen Diana: Rádce milovníka čaje, Pragma, 1999

Rosen Diana: Rádce milovníka zeleného čaje, Pragma, 2000

Sen, Sóšicu:  Cesta čaje, mysl čaje, Pragma, 1991

Šimáček F., Richard F. H.: Čado – tajemství čajového obřadu, Cad Press, 1994

Thoma Z., Thoma M., Thomová S.: Příběh čaje, Argo, 2002

Valter Karel: Vše o čaji pro čajomily, Granit, 2010

Vody zivota Autor: Vody života

9.7.2013 | Kategorie: Potraviny | Napsal: | Komentářů: 1
Štítky: ,

Jeden komentář k “Mnoho tváří čaje”

  1. Eva napsal:

    Díky za tip na čajový klub duhovka, určitě se přijdu podívat

Napsat komentář