Přírodní antioxidanty v potravinách

Látky, které mají mnoho blahodárných účinků na náš organismus – i tak by se daly uvést antioxidanty. Vědci je zkoumají, na internetu se o nich píše, přesto však mnozí o jejich účincích nic neví, jiní je zase přeceňují. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, přinášíme vám článek o přírodních antioxidantech v potravinách – dozvíte se,…

Pěstování, zpracování a příprava čaje – bonus

Tento článek je rozšířením, bonusem, chcete-li, k sérii článků o čaji od mojí kamarádky Veroniky Šulcové, a přináší některé detaily a perličky, co se týče přípravy čaje a možností pěstování a výroby vlastního čaje v našich podmínkách. Čaj z destilované vody Moderní technologie nám v mnoha oblastech dovolují použití postupů a látek, které dřív nebyly…

Publikováno
V rubrikách Potraviny

Účinky čaje na lidský organismus

O účincích čaje na lidský organismus bylo napsáno mnoho. Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem na světě a pilo jej množství významných osobností, od politiků, učenců, umělců přes nespočet mnichů až po obyčejné lidi. Dnes jsou v komerčních reklamách nejčastěji zdůrazňovány detoxikační a omlazující účinky čaje. Podle některých výzkumů čaj snižuje únavu a zvyšuje pracovní…

Publikováno
V rubrikách Potraviny

Způsoby přípravy čaje – I. část

Základy přípravy dobrého čaje Tři věci na tomto světě jsou nanejvýš politováníhodné: zkáza nejlepšího mládí špatnou výchovou, zneuctění nejlepších obrazů sprostým zevlováním a mrhání nejlepším čajem nevhodnou přípravou. Básník Li Čhih-lai Ve staré Číně bylo zvykem odměňovat nejvýznamnější ministry za jejich služby vzácnými recepty k úpravě čajových lístků. V tomto díle našeho čajového seriálu chceme naopak my…

Publikováno
V rubrikách Potraviny

Druhy čaje: Základní rozlišení

Za nejzákladnější kategorie lze považovat zelený a černý čaj. Jejich chuť a další vlastnosti jsou natolik odlišné, že se Evropané dříve domnívali, že se jedná o dva různé druhy rostlin. Tento omyl lze pochopit, protože celá dvě staletí přicházeli Evropané do styku pouze s již zpracovanými a vysušenými čajovými lístky, jelikož si Číňané svůj čajový monopol…

Publikováno
V rubrikách Potraviny

Mnoho tváří čaje – II. díl

Historie čaje – II. část Angličané pijí čaj s mlékem a cukrem. Přidávat si do čaje mléko se nejspíše naučili od vyšších mandžuských úředníků během prvních evropských kontaktů s Čínou. Na přidávání cukru do čaje přišli Angličané sami. Je zajímavé, že tento zvyk nebyl historicky nikde jinde zaznamenán, ačkoliv v Číně i Japonsku bylo obvyklé do čaje přidávat…

Publikováno
V rubrikách Potraviny

Mnoho tváří čaje

Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem světa a jeho obliba u nás stále stoupá. Proto jsme pro vás připravili sérii článků, které vám představí některé z mnoha tváří tohoto nápoje. Nejprve se seznámíme s původem a historií čaje, poté si řekneme něco o tom, jak čaj ovlivňoval (nejenom) naši kulturu, dozvíme se něco o účincích čaje…

Publikováno
V rubrikách Potraviny

Není cukr jako cukr

Ačkoliv se může zdát, že konzumace cukru je něco přirozeného, a i když dlouhá tradice cukrovarnictví v českých zemích může nasvědčovat opaku, rafinovaný cukr je pro lidské tělo jedem. Na počátku 20. století byla spotřeba cukru na mnohem nižší úrovni, než-li v současné době. Od druhé poloviny 20. století se začal přidávat cukr do široké…

Publikováno
V rubrikách Potraviny