Venku klesají teploty, objevuje se první sníh i první mrazíky. Zima je tady! Jak pečovat o svého psího parťáka tak, abyste zvládli všechna zimní příkoří a mohli si tak tohle kouzelné roční období užívat plnými doušky?
Obsah článku:
- Oblékat či neoblékat
- Pes, který celoročně žije venku
- Péče o packy v zimě
- Pozor na vodní plochy
- Co dělat při podchlazení psa?
Oblékat či neoblékat
Jsou lidi, kteří se svým psím miláčkem ven nevyjdou bez oblečení pro psy a pak ti, pro které je psí oblečení sprostým slovem. Jak to tedy je? Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed. Při rozhodování, zda psa obléci či nikoliv, bychom měli brát v potaz především vše, co je shrnuto v následujících bodech.
1. Srst
Každý pes má trochu jinou srst. Pokud máte doma chlupatce s podsadou, dost možná žádný obleček řešit nemusíte. Takový typ srsti dokáže tělo psa chránit před extrémními teplotami – v zimě udržuje teplo, v létě naopak pomáhá teplotu regulovat.
Podsada zároveň částečně odpuzuje vodu, díky čemuž pomáhá udržet tělo psa suché. To je velmi prospěšné jak v dešti, tak při zvýšeném vlhku, které je pro zimní měsíce typické. Naopak psi, jejichž srst podsadu nemá, proti zimě ani vlhku příliš chráněni nejsou. U takových psů se kvalitní psí obleček rozhodně bude hodit.
2. Teplotní rozdíl
Dále je také důležité přemýšlet o tom, na jaké teploty je váš pejsek zvyklý. Tráví většinu času na zahradě a domu se dostane spíše výjimečně? Pak nejspíš zimu bez oblečku zvládne bez větších obtíží. Je váš pejsek spíše “gaučák” a tráví s vámi většinu času doma? Potom je nejspíše zvyklý na teplotu okolo 20 °C a venkovní teplota ho může nemile překvapit.
Výraznější teplotní rozdíl může zaskočit i opravdového chundeláče. Sledujte svého psa a zjistěte, jaký teplotní rozdíl zvládá a jaký nikoliv. Vedle teploty je důležité sledovat, zda je venku sníh, mokro či velmi větrno, v důsledku čehož může být pocitová teplota nižší.
3. Venkovní aktivita
Důležitým bodem je také aktivita, která psa venku čeká. Pokud bude pes venku velkou část procházky běhat, nejspíše se zvládne zahřát sám. Problém však nastává ve chvíli, kdy bude muset chodit pomalu na vodítku či delší dobu stát na místě.
Obleček je vhodný také v případě, kdy máte v plánu s pejskem sportovat. Hodit se vám bude jak na začátku, kdy je potřeba před tréninkem svaly zahřát, tak při čekání během tréninku či po jeho skončení. Vhodné není ani psa zavřít do vymrzlého kufru auta, kde nemá jak se zahřát.
4. Potřeby psa
Při zvažování, zda psa oblékat či ne, respektujte především potřeby vašeho psa. Každý pes je jiný a tak bychom k nim měli přistupovat. Pokud máte doma chlupáče, který se klepe zimou, obleček mu dejte i přestože má podsadu, která by mu měla stačit. Obzvlášť pozorní byste měli být v případě, že je váš pejsek nemocný, má obtíže s pohybovým aparátem, je čerstvě po operaci či patří mezi psí seniory.
To, že je psovi zima, lze jednoduše poznat z jeho chování. Jelikož nejspíše máte svého psa často na očích, změnu v chování jednoduše poznáte. Někteří psi se nejprve snaží zahřát, a proto na vodítku více tahají a běhají.
Dále můžeme pozorovat klasický svalový třes stejně jako u lidí. Kromě něj lze zaznamenat stáhnutý ocas a někdy i uši, zpomalení pohybu, celkovou ztuhlost, výrazně studené uši a kňučení či choulení. Tyto signály byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu – při zanedbání může dojít až k nebezpečnému podchlazení.
Jaký psí obleček vybrat?
Na trhu naleznete celou řadu oblečků na psy – od lehkých až po velmi hřejivé. Vhodné je, aby byl obleček nepromokavý. Přestože venku zrovna není sníh ani neprší, může obleček v opačném případě nasáknout vlhkost a psa příliš nezahřeje. Druh oblečku dále přizpůsobte potřebám psa.
Je vašemu parťákovi zima jen v dešti, mokru a při větrném počasí? Možná vám postačí lehká pláštěnka. Je mu zima při každém pobytu venku? Sáhněte po nějaké zateplené bundě. Při volbě oblečku berte v potaz také venkovní teploty, do kterých se společně chystáte.
Důležitá je správná velikost, jejíž výběr může být někdy náročnější, než se zdá. Každý pes má totiž trochu jinou stavbu těla a co jednomu sedí, druhému nejspíše nebude. Důležité je, aby obleček psa nikde neškrtil a zároveň mu nepadal. Dále aby mu nepřekážel v pohybu a pokrýval všechny velké svaly na těle. Pokud si velikostí nejste jistí, nebojte se zeptat odborníka.
Pes, který celoročně žije venku
Máte doma psího parťáka, který je zvyklý žít celoročně venku? Nezapomínejte, že by měl mít přístup na místo, kde se bude moci zahřát. Z tohoto důvodu je velmi důležitá kvalitní zateplená a suchá bouda, do které nebude foukat. Vhodné je do ní připravit také deku či slámu pro lepší zahřátí – nutné je však hlídat, aby podložka nenavlhla.
V případě, že je psovi zima, umožněte mu přístup alespoň na chodbu vašeho domu. Toto pravidlo platí obzvlášť pro mrazivé zimní noci, kdy psa nemáte pod dohledem a mohlo by dojít k podchlazení.
Dále také sledujte, zda má pes přístup k vodě – mohla by zamrznout. Ze stejného důvodu dávejte psovi čerstvé jídlo, které můžete zalít trochou teplé vody či vývarem. Pokud jste zvyklí, že má váš pejsek k jídlu neomezený přístup, rovněž je nutná kontrola, zda se nezkazilo.
Péče o packy v zimě
Pro psí packy je solení namrzlých chodníků doslova horor. Snažte posoleným chodníkům při venčení vyhýbat a doma packy vždy opláchněte vlažnou vodou. Pokud nemáte možnost vyhnout se posoleným chodníkům či silnicím, nebojte se sáhnout po psích botách, které packy ochrání před bolestivým popraskáním.
Takové boty představují ochranu i před namrzlými sněhovými hrudkami, které se psům na packách často tvoří. Pokud má váš mazlík na packách dlouhé chlupy, preventivním krokem, který psa před hrudkami ochrání, je také vystřihování chlupů mezi bříšky či na spodní části psí nohy.
Pozor na vodní plochy
Patří váš pes mezi bláznivé milovníky vody? Při nízkých teplotách, ho do vody raději nepouštějte. Jeho srst se velmi rychle nasákne vodou a její izolační vrstva v důsledku toho přestane fungovat. Pokud se pes rychle nedostane do tepla, kde je možné srst vysušit, opět hrozí již zmíněné podchlazení. Pozor si dávejte také na zamrzlé vodní plochy – led by mohl prasknout a pes se tak do vody propadnout.
Co dělat při podchlazení psa?
Pokud nedodržíme výše uvedená pravidla, může se u psa objevit podchlazení. O podchlazení mluvíme ve chvíli, kdy tělesná teplota psa klesne pod 35 °C. K vážnému ohrožení života dochází při poklesu tělesné teploty pod 32 °C. Běžně se nejprve objevuje svalový třes, který se v pozdějším stádiu proměňuje v malátnost a zpomalení reakcí. Při rozvoji kritického podchlazení můžeme pozorovat apatii, zpomalení srdečního rytmu a povrchové mělké dýchání. V závažných případech může pes upadnout až do bezvědomí.
Stav psa vždy konzultujte s veterinářem, který vám již po telefonu sdělí, zda je nutné dostavit se do jeho ordinace. Obecně se při podchlazení organismu u psa doporučuje nejprve vysušit mokrou srst. Dále psa pomalu ohřívat suchým teplem – nikdy bychom ho neměli zahřívat teplou vodou ani fénem. Pokud se objeví omrzliny, měli bychom je postupně zahřívat pod studenou či vlažnou vodou a teplotu postupně zvedat.
TIP: Přečtěte si, co dělat, když má váš pes strach z rachejtlí
Zdroje: ecanis.cz, mushgo.cz, obchod.dogfitness.cz, superzoo.cz