Berany, berany… duc!

Beran je ohnivé znamení, kterému vládne planeta Mars. Jsou to často bojovníci, kteří jdou za svým cílem, nedbají příliš na tradici a nepotrpí si ani na ohledy či zábrany. Nemoci, ale i úrazy, se u Beranů soustřeďují především do oblasti hlavy, tedy i do očí, úst, lebečních dutin. Mohou mít potíže s pletí a růstem vlasů. Mívají také sklon k horečkám, vyššímu tlaku a infekcím. Spíše je postihují nemoci akutní, než chronické. Vinou vnitřních konfliktů  a stresů se pak přidávají nervové potíže, případně žaludeční potíže nervového původu a špatný spánek. Objevit se mohou také nemoci ledvin a močových cest.

Léčba bolestí hlavy

Bylinkami můžete úspěšně léčit bolest hlavy teprve tehdy, když zjistíte, jakou má příčinu.

 1. Při nachlazení – čaj z bezinkových květů nebo tinktura z třapatky nachové (Echinacea).
 2. Z přepracovanosti – čaj z meduňky a třezalky. Zkusit můžete obklad na spánky a čelo z odvaru černobýlu s octem nebo sníst jablko.
 3. Při vysokém tlaku – čaj z květů a listů hlohu obecného, srdečníku lékařského a meduňky lékařské
 4. Oční problémy – nechejte si vždy zkontrolovat brýle. Dále pak pomohou obklady a výplachy ze světlíku lékařského, chrpy polní nebo vřesu. Použijte slabý a chladný odvar.
 5. Při menstruaci – čaje z meduňky lékařské, chmelu otáčivého, kontryhelu obecného, třezalky tečkované nebo užijte kozlíkové kapky.
 6. Při potížích s dutinami  – napařte ruce v hodně horké vodě až po lokty, můžete přidat odvar z máty peprné, dobromysli obecné nebo bezinkových květů.
 7. Při stresu – čaj z meduňky, třezalky a brutnáku. Přidat můžete i kousek zázvoru.
 8. Při nervovém přepětí – čaj z jedné lžičky kořínku kozlíku lékařského, povařit 5 min. a nechat 20 min. vyluhovat. Pijte teplý v podvečer.
 9. Při kocovině – do šálku černé kávy vymačkejte půlku citronu a rychle vypijte. Na půl hodiny si pak lehněte.
 10. Při horečce – potírejte spánky bezinkovým nebo jablečným octem.
 11. Při neuralgii – potírejte spánky hřebíčkovým, rozmarýnovým, levandulovým či eukalyptovým olejem.

Choroby očí

Slzení a pálení očí

 • Světlík lékařský – 15 g
 • Květy bezinek – 10 g
 • Jahodník lesní nebo maliník – 10g
 • Lnice květel -15 g

Bylinky můžete použít i jednotlivě. Nálev (jen spaříte!) udělejte velmi slabý a studený jej používejte na obklady či výplachy. Opakujte často.

Zelený zákal

Bylinky se v tomto případě užívají jen podpůrně. Sedací koupel z přesličky pomůže odstranit tlak v očích. Léčbu lze podpořit i čistícími čaji, v objemu 0,75 – 1 l denně (pampeliška, pýr, bříza, zlatobýl celík aj.).

Šedý zákal

Existuje lidový lék, který naši předkové používali – ambrožkové víno. Světlík lékařský (ambrožka) naložíte do přírodního vína, jedna plná hrst bylinky na 1 l vína. Nechejte několik dní stát a přeceďte. Užívejte 3x denně 0,5 dcl. Pro vylepšení chuti můžete přidat med a koření (skořice, hřebíček, fenykl apod.).

Ječné zrno

Působí na něj:

 • Obklady z odvaru bukových listů
 • Teplá pečená cibule
 • Obklady z teplého nálevu heřmánku pravého

Ústa

Afty

Hojení podpoří:

 • Výplach z nálevu šalvěje lékařské nebo řepíku lékařského
 • Potírání extraktem z heřmánku
 • Potírání Tea tree
 • Výplachy odvarem šťovíku

Opary

Je nutné je začít léčit hned v počátku, později léčba hůře zabírá. Potírejte:

 1. Jablečným nebo vinným octem
 2. Propolisem
 3. Šťávou z netřesku lékařského
 4. Zubní pastou
 5. Při prvním náznaku na oparu rozpusťte zmraženou kostičku tymiánu obecného až do roztání. (3 lžíci tymiánu povařte 5 min ve ¼ l vody, 20 min. nechejte odstát a vlijte do tvořítka na led.)

Neuralgie

Bez černý pomáhá při neuralgiích všeho druhu. Šťávu ze zralých bobulí užívejte v malém množství, stačí 0,5 dcl 2-3x denně.

Náchylnost k infekcím

Jakmile cítíte, že na vás něco leze, zkuste užívat lichořeřišnici větší. Má silný protibakteriální účinek, působí proti streptokokům, stafylokokům, salmonelám… Léčivě působí zejména na dýchací a močopohlavní trakt. Užívat ji můžete jak ve formě tinktury, tak vylisované šťávy z čerstvých listů (30 g denně) nebo jako salát z čerstvých listů a květů (40-50 g denně).

Vlasová a pleťová kosmetika

Tinktura na vlasy

Je určena na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání:

 • Čerstvé listy lichořeřišnice větší – 1 díl
 • Mladé listy ořešáku – 1 díl
 • Čerstvá kopřiva – 1 díl

Byliny nasekáme a naložíme do čistého lihu na několik dní. Po přecezení používejte k masáži vlasové pokožky.

Pleťová  voda z okurek

Salátovou okurku nastrouhejte, přilijte stejné množství 40% lihu a nechejte 2-3 dny stát. Pak přeceďte, přidejte stejné množství destilované vody a 2 lžíce glycerinu.

Ambrožková odličovací voda

20g sušeného světlíku lékařského zalijeme 1 dcl vřelé vody a necháme zcela vychladnout. Pak přecedíme a smícháme se stejným množstvím borové vody.

Naja, Homeopatická poradna Modrý had

Zdroj: Rystonová Ida, Byliny a zvěrokruh, 1. vydání, Praha: Vodnář, 2001. 198 s. ISBN 80-86226-22-0

Publikováno
V rubrikách Bylinky

Od Naja

Jsem Kozoroh, s ASC ve Vodnáři a Lunou v Rybách, baví mě poznávat svět z různých úhlů pohledu a v širších souvislostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *