Nachlazení je nepříjemným onemocněním, které nás dokáže potrápit a někdy nás i donutí načas ulehnout do postele. Právě probíhající chladné podzimní a zimní měsíce jsou obdobím, kdy na nás viry způsobující nachlazení útočí nejvíc. Proto bychom se měli zaměřit na to, jakým způsobem nachlazení předcházet a jak posilovat imunitní systém.
Obsah článku:
- Jak se nachlazení přenáší
- Jak se nachlazení vyhnout
- Posilování imunity
- Doplňky stravy a vitamíny na imunitu
Jak se nachlazení přenáší
Viry, které nachlazení způsobují, se k nám dostávají hned několika cestami. Jedná se o přenos pomocí kapének, které se mohou šířit vzduchem a které vdechneme. Další možností kontaktu s kapénkovou infekcí je povrch běžných předmětů, kterých se dotýká spousta dalších lidí. Jsou to například kliky u dveří, různé ovladače, vypínače nebo zábradlí u schodišť. Velké množství virů se také nachází na předmětech, které často bereme do rukou, například na mobilních telefonech.
Jak se nachlazení vyhnout
Existuje hned několik preventivních opatření, která pomáhají snižovat riziko nachlazení. Musíme ale počítat s tím, že i v případě, že budeme dodržovat všechny tyto rady, nás může nachlazení zasáhnout.
Pro prevenci nachlazení bychom měli dodržovat tyto postupy:
- umývat si ruce – ruce bychom si měli umývat často a pravidelně. Důležité je také to, jak si ruce myjeme. Určitě nestačí jen letmé opláchnutí, ruce bychom si měli mýt důkladně mýdlem a teplou vodou, a to nejméně po dobu 20 sekund. Zbylé nečistoty také pomůže odstranit teplovzdušný sušič rukou,
- používat desinfekci – v případě, že nemáme možnost umýt si ruce, bychom měli použít desinfekční gel na bázi alkoholu,
- omezit kontakt s nemocnými – kapénková infekce se přenáší velice rychle, proto je potřeba minimalizovat kontakt s nemocnými. Pro jednání s nachlazeným člověkem se doporučuje odstup minimálně 1,8 metru. Omezení kontaktu s nemocnými se také týká toho, že není dobré používat nádobí nebo ručník, který používá nachlazený,
- nedotýkat se úst, očí a nosu – pokud nemáme umyté ruce, tak bychom se neměli dotýkat očí, úst a nosu, protože ty jsou na přenos kapének velice náchylné.
Posilování imunity
V boji proti nachlazení také pomáhá náš imunitní systém, proto je důležité imunitu posilovat. Podpora imunity obsahuje hned několik postupů, které spolu úzce souvisí.
Zdravá a vyvážená strava
Aby měl náš organismus dostatek energie, vitamínů a minerálů pro boj s nachlazením, musíme mu vše potřebné dodávat v potravě. Naše strava by měla obsahovat správný poměr bílkovin (20 až 30 %), sacharidů (40 až 50 %) a tuků (30 %). Každý den bychom měli sníst 500 g zeleniny a 100 g ovoce, což nám dodá nezbytné vitamíny, minerály a vlákninu. Naše strava by měla obsahovat libové maso, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku v sušině, vejce, luštěniny, brambory, rýži, celozrnné těstoviny a pečivo.
Měli bychom se vyhnout smaženým jídlům, potravinám s vysokým glykemickým indexem i potravinám s vysokým obsahem živočišných tuků.
Správný pitný režim
Denně bychom měli vypít alespoň 2 litry neslazených tekutin, nejlepší jsou neslazené čaje nebo voda. Omezit bychom měli slazené a alkoholické nápoje.
Odpočinek a spánek
Je vědecky prokázáno, že nedostatek spánku zvyšuje riziko nákazy, což platí i pro nachlazení. Z toho důvodu bychom měli spát 6 až 7 hodin denně. Nedostatek spánku také způsobuje zvýšení chuti k jídlu a nárůst hladiny stresových hormonů.
Minimalizace stresu
Stres zasahuje do našeho imunitního systému a tak zvyšuje riziko vzniku nachlazení. Proto bychom se měli vyvarovat stresových situací a naučit se relaxovat.
Aktivní pohyb, zdravá tělesná hmotnost
Pravidelný aktivní pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu, je pro náš organismus velice důležitý. Pokud máme dostatek aktivního pohybu, je naše tělo zdravější a odolnější, a to je jednou z cest, jak předejít nachlazení. Výborným a zároveň příjemným způsobem, jak se aktivně pohybovat je například chůze, jízda na kole nebo plavání. S aktivním pohybem také souvisí udržení zdravé tělesné hmotnosti, pokud trpíme nadváhou, nebo obezitou jsme pro nákazu náchylnější.
Kouření
Se zdravým životním stylem také souvisí omezení kouření, a to aktivního i pasivního. Kouření poškozuje a dráždí dýchací cesty i plíce Pokud vystavujeme svůj imunitní systém cigaretovému kouři, je pravděpodobnost nachlazení vyšší, průběh nemoci je těžší a mohou se objevit další komplikace i velice závažná onemocnění.
TIP: Přečtěte si článek Bylinková pomoc při zánětu močového měchýře
Doplňky stravy a vitamíny na imunitu
Imunitní systém můžeme také podpořit pomocí vitamínů a doplňků stravy. Je ale potřeba vzít v úvahu, že doplňky stravy a vitamíny nás před nachlazením nemohou zcela ochránit. Stejně tak při posílení imunity jsou pouze doplněním výše uvedených pravidel.
- vitamín D – vitamín D je považován za velice důležitý nástroj v boji proti nachlazení a pomáhá i při posilování imunity. Přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční světlo, v zimních měsících můžeme příjem vitamínu D posilovat i pomocí doplňků stravy,
- vitamín C – nejnovější vědecké studie hovoří o tom, že vliv vitamínu C na prevenci nachlazení není tak výrazný, jak se dříve předpokládalo. Vitamín C ale pomůže ve chvíli, kdy se již s nachlazením potýkáme, protože dokáže zkrátit dobu nemoci,
- probiotika – pozitivně působí na náš imunitní systém a tím pomáhají při prevenci nachlazení,
- zinek – užívání doplňků stravy obsahujících zinek snižuje výskyt nachlazení a také zkracuje dobu nemoci. Doporučuje se brát 75 mg zinku denně, příliš vysoká dávka zinku by mohla způsobit žaludeční potíže,
Echinacea a česnek – v boji s nachlazením pomáhají také doplňky stravy obsahující česnek nebo třapatku (Echinaceu).